Trwa ładowanie...

Endorfiny się nie starzeją

Mówią, że wiek to tylko liczba. Mówią też, że mamy tyle lat, na ile się czujemy. Jedną z najlepszych metod dodawania sobie życiowej energii jest aktywność fizyczna. Mimo walki ze stereotypami dotyczącymi aktywności osób starszych, osoby po 60 roku życia nadal są rzadkim widokiem w klubach fitness. Postanowiliśmy sprawdzić co na temat regularnego ruchu sądzą osoby na co dzień ćwiczące z kartą MultiSport Senior.

Osoby starsze odczuwają taką samą radość z życia jak inni
Osoby starsze odczuwają taką samą radość z życia jak inni

1. Na aktywność zawsze jest czas

W klubie Matatu na warszawskim Ursynowie odbywają się właśnie poranne zajęcia dla seniorów. Trenerka z pełnym skupieniem objaśnia uczestnikom zajęć poprawność wykonywanych przez nich ćwiczeń, a chwilę później słychać już tylko dźwięk wprawionych w ruch fitnessowych przyrządów. Na sali znajduje się grupa kobiet po 60-tce, które z zapałem wykonują zalecane ćwiczenia.

Uśmiech na twarzach wskazuje na to, że endorfiny zaczęły już działać. O tym, jak ważna jest aktywność fizyczna po 60 roku życia, wiedzą uczestniczki zajęć, a potwierdza to również ich trenerka: Aktywność fizyczna jest niezbędna. To jedyny sposób na cieszenie się długim i aktywnym życiem – mówi Aneta Socowa, prowadząca zajęcia dla seniorów.

2. Ruch dla ciała i dla duszy

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rekomenduje osobom starszym podejmowanie aktywności fizycznej składającej się z trzech elementów: ćwiczeń wytrzymałościowych (2-3 razy w tygodniu przez co najmniej 20 minut), ćwiczeń siłowych (wykonywanych 2 razy w tygodniu po 20 minut) oraz ćwiczeń rozciągających, trwających codziennie od 5 do 10 minut. Należy jednak pamiętać, że powinny być one wykonywane pod okiem doświadczonego trenera.

– Należy zwracać uwagę na prawidłową rozgrzewkę. Ćwiczenia powinny być wykonywane na niskim tętnie, powoli i dokładnie. Z zajęć na zajęcia powinniśmy modyfikować zestawy ćwiczeń, aby delikatnie zwiększać ich trudność. Szczególnie trzeba zwrócić uwagę na ćwiczenia stabilizacyjne – mówi Aneta Socowa, instruktorka w Matatu. Aktywność osób starszych pod pewnymi względami różni się od aktywności dorosłych. Prowadząc zajęcia dla seniorów należy przede wszystkim wziąć pod uwagę intensywność ćwiczeń, która w tym przypadku jest zdecydowanie mniejsza.

– Jako instruktorzy musimy być bardziej wyczuleni na problemy zdrowotne seniorów. Niezwykle ważna jest też kontrola poprawności wykonywania poszczególnych ćwiczeń – podsumowuje trenerka.

3. Wykonać pierwszy ruch

Korzyści z aktywności fizycznej jest mnóstwo. Regularny trening korzystnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy, obniża ciśnienie tętnicze, zwiększa masę mięśni oraz poprawia koordynację ruchową. Oprócz oczywistych korzyści zdrowotnych, sport pozytywnie wpływa również na psychikę – zwiększa energię życiową, poprawia samopoczucie i dodaje pewności siebie. Wiedzą o już tym stali bywalcy siłowni, którzy doceniają aktywność fizyczną i jej zbawienne skutki na co dzień. A co na ten temat sądzą seniorzy?

Według badania PolSenior prawie 30 proc. respondentów deklaruje, że w ogóle nie odczuwa potrzeby aktywności ruchowej (co ciekawe bariera finansowa jest istotna jedynie dla 6 proc osób). Ci, którzy zdecydują się wykonać pierwszy ruch, niemalże natychmiast zauważają różnicę. Poprawa sprawności fizycznej, lepsze samopoczucie, korzyści zdrowotne, w tym istotna pomoc w schorzeniach, to tylko niektóre z powodów podejmowania aktywności fizycznej przez uczestniczki odwiedzonych przez nas zajęć. Aby jednak odczuć wszystkie te pozytywne skutki, w większości przypadków należy odpowiednio zmotywować seniora.

– Karta MultiSport Senior zmotywowała mnie do aktywności i udziału w ćwiczeniach. Przydatne są dla mnie szczególnie grota solna i basen, które oferuje karta i to w dodatku za darmo – mówi pani Barbara, jedna z uczestniczek zajęć dedykowanych seniorom. Według badań Benefit Systems, co druga nowa osoba, która otrzymała kartę MultiSport, nie korzystała wcześniej z klubów sportowych. Karty sportowe mają więc znaczący wpływ na podejmowanie decyzji o rozpoczęciu aktywności fizycznej, która pozytywnie wpływa na organizm człowieka w każdym wieku.

4. Żyj aktywnie i żyj tak, jak lubisz

Nie od dziś wiadomo, że sport to zdrowie, ale warto również uświadomić sobie, że systematyczny ruch wpływa istotnie na jakość życia. Od stycznia Benefit Systems realizuje pilotażowy program MultiSport Senior, którego głównym celem jest zwiększenie świadomości społeczeństwa w zakresie regularnej aktywności fizycznej oraz kompleksowego dbania o zdrowie niezależnie od wieku.

Bezpłatna karta MultiSport Senior, w ramach pilotażu dostępna w Krakowie i Warszawie, ułatwia rozpoczęcie treningu oraz regularne ćwiczenia. To sposób nie tylko na zwiększenie aktywności fizycznej i poprawę kondycji, ale również na znalezienie nowej pasji, spotkania ze znajomymi. W ramach karty można korzystać z zajęć fitness, nauki tańca, relaksu w grocie solnej, ćwiczeń pamięci, zajęć na basenie oraz specjalnych spotkań z fizjoterapeutą.

Karta MultiSport Senior jest wydawana bez opłat, a jej zamówienie odbywa się za pośrednictwem osoby posiadającej już aktywną kartę MultiSport Plus, MultiSport Classic lub MultiActive typu Pracownik. Uczestnicy programu MultiSport, mogą więc wyrobić kartę np. rodzicom i tym samym pomóc im podjąć pierwszą decyzję o rozpoczęciu przygody z aktywnością fizyczną. To pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce, a pilotaż programu potrwa do czerwca 2018 r. Więcej informacji na stronie www.multisportsenior.pl.

Artykuł sponsorowany

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza