Trwa ładowanie...

Endometrioza - tajemnicza choroba (WIDEO)

Zobacz film: "Endometrioza - tajemnicza choroba"

Endometrioza to choroba polegająca na niewłaściwym rozlokowaniu komórek endometrium. Fragmenty śluzówki macicy, zamiast wydostać się na zewnątrz wraz z krwią menstruacyjną, "cofają się" i zagnieżdżają np. w jajnikach czy jajowodach. Niestety zdarza się też, że trafiają do ważnych narządów.

Choroba ta jest bardzo niebezpieczna, ponieważ może przebiegać bezobjawowo. Zobacz, gdzie może się ona rozwijać. Endometrioza to tajemnicza choroba, która charakteryzuje się nieprawidłowym umiejscowieniem śluzówki macicy.

Komórki endometrium, zamiast znaleźć się poza organizmem podczas krwawienia miesiączkowego, "cofają się" i umiejscawiają najczęściej w jajnikach, jajowodach, jamie otrzewnej.

Zdarza się też, że fragmenty endometrium docierają do jelit, pęcherza moczowego, a nawet płuc czy mózgu! Endometrioza może się rozwijać również w mięśniach pośladkowych, wątrobie i nerkach.

Lekarzom trudno jest dociec, z jakiego powodu tak się dzieje. Endometrioza dotyka co piątą miesiączkującą kobietę. Trudno ją zdiagnozować, bo każda kobieta może mieć inne objawy, może też przebiegać bezobjawowo.

Najczęstsze symptomy to bolesne miesiączki i stosunki seksualne, ból przy oddawaniu moczu, stolca. Chociaż chora może też czuć ból w okolicy lędźwiowej czy ud. Dlatego zachęcamy do profilaktycznych wizyt u ginekologa. Tylko w ten sposób można wykryć endometriozę.

Wykryj groźne choroby:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza