Trwa ładowanie...

Encefalopatia wątrobowa – rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie

Wątroba jest gruczołem układu pokarmowego, który spełnia bardzo dużo funkcji w naszym organizmie. Przede wszystkim odtruwa nasz go z toksyn, przykładowo takimi toksynami mogą okazać się leki, kwasy tłuszczowe, metabolity, fenole, fałszywe neuroprzekaźniki dla GABA, amoniak czy nawet szkodliwe warunki środowiskowe.

spis treści

1. Encefalopatia wątrobowa – rodzaje, przyczyny

Wątroba jest bardzo podatna na wirusy hepatotropowe, które mogą wywołać stan zapalny. Jeżeli już dojdzie do sytuacji, kiedy wątroba zostanie uszkodzona przez wymienione wyżej czynniki to dochodzi do obniżenia jej funkcji odtruwających lub encefalopatii wątrobowej.

Zobacz film: "Mikstura oczyszczająca wątrobę"

Gdy organizm jest pozbawiony naturalnej bariery to szkodliwe substancje zaczynają wędrować i najczęściej docierają do krwi, a także do ośrodkowego układu nerwowego. Taki stan może nawet doprowadzić do traumy, czyli uszkodzenia mózgu w skutek upośledzenia podstawowych zadań wątroby.

Encefalopatia jest to ostre uszkodzenie wątroby spowodowane głównie znacznym obniżeniem ilości hapatocytów. Wątroba może być również uszkodzona w wyniku przewlekłej choroby – powodem do zmian jest nadciśnienie wrotne z jednoczesnym wytworzeniem krążenia obocznego, które omija wątrobę.

Oczywiście encefalopatia wątrobowa doprowadza do sytuacji, w której narząd nie jest w stanie zneutralizować toksyny znajdującej się w organizmie.

Resekcja wątroby to chirurgiczne usunięcie jej fragmentu
Resekcja wątroby to chirurgiczne usunięcie jej fragmentu

Istnieje jeszcze jeden rodzaj zaburzeń wątrobowych zwany Zespołem Rey’a.  Jest to niezapalna, ostra encefalopatia połączona ze zwyrodnieniem tłuszczowym wątroby i z zaburzeniami świadomości. Zmiany wątrobowe obejmują albo znaczny, bo 3 – krotny wzrost mocznika we krwi lub stężenia aminotransferazy. Specjaliści uważają, że Zespół Rey’a jest ściśle powiązany z infekcją wirusową lub z negatywnym wpływem czynników zewnętrznych.

Encefalopatia wątrobowa ma zatem swoją  przyczynę w zaburzonej detoksykacji w organizmie. Gdy ten proces jest uszkodzony to w organizmie powstaje bardzo dużo szkodliwych substancji, które przede wszystkim osłabiają układ nerwowy.

6 największych przysług dla wątroby
6 największych przysług dla wątroby [7 zdjęć]

Wątroba jest organem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Codziennie odpowiada

zobacz galerię

2. Encefalopatia wątrobowa – objawy, leczenie

Objawy encefalopatii wątrobowej są dość łatwe do diagnozy i należą do nich przede wszystkim: zaburzenia procesu snu, uczenia się, koncentracji. Dodatkowo encefalopatia wątrobowa powoduje, że chory ma problemy z orientacją w przestrzeni.

Encefalopatia wątrobowa sprawia, że pojawiają się częste wahania nastroju, grubofaliste drżenie rąk czy zmiany w zapisie EEG. W ostatnim etapie następuje śpiączka wątrobowa, a także zaburzenia metaboliczne.

To też warto wiedzieć

W przypadku, gdy zdiagnozowana jest encefalopatia wątrobowa lekarz specjalista zleca dietę ubogą w białka, zażywanie środków przeczyszczających np. laktulozę. Dobór środków zależy oczywiście od przyczyn zaburzeń pracy wątroby.

W sytuacji, kiedy u chorego jest przewlekła encefalopatia wątrobowa to podstawą do leczenia jest także właściwie dobrana dieta, środki przeczyszczające odpowiednio dawkowane na dobę. Kiedy wymienione środki nie dają efektu lekarz specjalista włączy do kuracji antybiotyki - najczęściej encefalopatia wątrobowa kurowana jest przykładowo neomycyną.

W ostrych stanach trwających przez długi czas niestety wymagane jest radykalne leczenie chirurgiczne encefalopatii wątrobowej, czyli przeszczep wątroby.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby
Encefalopatia wątrobowa – rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie
Encefalopatia wątrobowa – rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza