Trwa ładowanie...

Elektroniczny gadżet przyspiesza diagnozę HIV/AIDS

Żyjąc w bardziej rozwiniętych ekonomicznie częściach świata nie zdajemy sobie często sprawy z tego, jak ważny jest powszechny dostęp do narzędzi diagnostycznych. Nam wystarczy w końcu udać się do lekarza lub laboratorium, oddać próbkę krwi - i poczekać na wynik. W niektórych jednak krajach diagnostyka jest bardzo utrudniona. To dlatego na terenach, na których rozpoznanie chorób odbywa się późno lub wcale, występuje najwięcej zachorowań na AIDS, a współczynnik zgonów z powodu zakażenia wirusem HIV jest coraz większy.

spis treści

1. Diagnostyka AIDS

Tam, gdzie AIDS zbiera największe żniwo, dostęp do diagnostyki jest praktycznie żaden. Utrudnia to wykrywanie zakażeń wirusem HIV, a w konsekwencji sprzyja jego błyskawicznemu rozprzestrzenianiu się. Być może jednak pojawił się sposób, który pozwoli skuteczniej go wykrywać.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

HIV
HIV

Wirus HIV jest przyczyną wysokiej zachorowalności na AIDS. Niestety, nie ma skutecznej szczepionki,

zobacz galerię

W International Journal of Biomedical Engineering and Technology opisano stosunkowo prosty, elektroniczny gadżet, który pozwoli przyspieszyć diagnostykę HIV/AIDS i zwiększy dokładność uzyskiwanych wyników. Można zastosować go w krajach, gdzie dostęp do służby zdrowia jest utrudniony - jest niedrogi, przenośny i mógłby być dostępny nawet w niewielkich przychodniach czy aptekach.

Co więcej zaś - nie wymaga od użytkownika umiejętności technicznych, a przy badaniu nie musi być obecny lekarz - dzięki temu nową metodę diagnostyczną da się z powodzeniem zastosować nie tylko na obszarach wiejskich, ale również w krajach rozwijających się.

Dotychczasowe testy wymagają umieszczenia kropli krwi w wyznaczonym miejscu zestawu testowego. Pozytywny wynik odczytać można, kiedy wybarwią się zarówno kreska kontrolna jak i testowa, ułożone prostopadle do siebie, przy czym pasek kontrolny pojawia się tylko wówczas, gdy procedura zostala prawidłowo przeprowadzona.

Wydaje się to proste, ale Ali El Kateeb z Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej na Uniwersytecie w Michigan w Dearborn wyjaśnia, że nawet tak prosta metoda diagnostyczna wymaga obecności specjalisty. Często zdarza się niestety, że kontrolujące swój stan zdrowia osoby błędnie odczytują wyniki. Fałszywie pozytywne sprawiają, że człowiek przeżywa niepotrzebnie olbrzymi stres - fałszywie negatywne natomiast mogą sprawić, że będzie on nieświadomie zakażał innych, zdrowych ludzi.

2. Sposób działania gadżetu wykrywającego wirusa HIV

Urządzenie elektroniczne, o którym mowa, eliminuje ten problem. Za pomocą czterech diod najpierw sprawdza prawidłowość ustawienia próbki, a następnie przechwytuje i analizuje obraz wyniku. Jeżeli rozpozna wybarwienie kreski testowej, użytkownik zostanie o tym fakcie poinformowany.

Stosowanie tego stosunkowo prostego gadżetu diagnostycznego pozwala na uzyskanie wyników na rozpoznanie AIDS praktycznie w 100% pokrywających się z tymi z laboratorium.

Źródło: Science Daily

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Badania nad nową szczepionką przeciw HIV
Elektroniczny gadżet przyspiesza diagnozę HIV/AIDS
Elektroniczny gadżet przyspiesza diagnozę HIV/AIDS
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza