Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Elastaza trzustkowa - charakterystyka, badanie elastazy trzustkowej, normy

Badanie elastazy trzustkowej wykorzystywane jest diagnostyce zaburzeń funkcjonowania narządu jakim jest trzustka. Badanie diagnostyczne pozwala ocenić czynność trzustki, a także rozpoznać schorzenia takie jak: nowotwór czy ostre zapalenie trzustki. Co jeszcze warto wiedzieć na temat elastazy trzustkowej?

Zobacz film: "Produkty, których nie lubi twoja trzustka"

spis treści

1. Czym jest elastaza trzustkowa?

Elastaza trzustkowa wytwarzana jest za pośrednictwem zewnątrzwydzielniczej części trzustki. Obecność elastazy 1 można zaobserwować w soku trzustkowym wydzielanym do dwunastnicy. Stanowi ona około sześciu procent wszystkich enzymów trzustkowych w naszym ciele. Elastaza trzustkowa jest enzymem, który rozkłada białka na mniejsze cząsteczki, tzw. peptydy. Za trawienie białek odpowiadają również: chymotrypsyna, karboksypeptydazy, trypsyna. Do enzymów trawiących lipidy zaliczamy fosfolipazę, esterazy, a także lipazę. Amalyza odpowiada za trawienie cukrów złożonych.

Zobacz także:

Elastaza 1, która jest wydalana z kałem w niezmienionej formie, stanowi czuły i specyficzny marker, wykorzystywany w diagnostyce oraz leczeniu chorób trzustki (np. przewlekłe zapalenie trzustki). Wśród głównych przyczyn niewydolności zewnątrzwydzielniczej trzustki wymienia się następujące schorzenia:

2. Kiedy warto wykonać badanie elastazy trzustkowej?

Badanie elastazy trzustkowej jest badaniem nieinwazyjnym. Wskazaniem do jego wykonania są choroby i zaburzenia pracy trzustki, np. ostre zapalenie trzustki. Schorzenie to może objawiać się osłabieniem, spadkiem wagi, wzdęciami, brakiem apetytu, ostrym bólem brzucha, biegunkami, nudnościami i wymiotami, wzmożonym pragnieniem. Wielu pacjentów uskarża się również na dolegliwości bólowe w lewym boku. Objawy ostrego zapalenia trzustki mogą cechować się różnym nasileniem.

Innym wskazaniem do przeprowadzenia badania elastazy trzustkowej jest podejrzenie niewydolności zewnątrzwydzielniczej trzustki. Badanie przeznaczone jest również dla pacjentów, którzy: chcą sprawdzić czynność swojej trzustki, cierpią z powodu mukowiscydozy lub cukrzycy, borykają się z biegunkami tłuszczowymi, mają stwierdzoną kamicę żółciową, są w trakcie diagnostyki nowotworu trzustki.

To też warto wiedzieć

3. Jaki jest prawidłowy poziom elastazy trzustkowej?

Prawidłowy poziom elastazy trzustkowej nie powinien być niższy niż 200ug/g kału. Obniżony poziom tego enzymu może sugerować, że pacjent boryka się ze stanem zapalnym trzustki lub niewydolnością zewnątrzwydzielniczą tego narządu. Wartość poniżej 100 µg/g oznacza zaawansowaną niewydolność trzustki, z kolei wartość od 100 µg/g do 200 µg/g sygnalizuje, że pacjent cierpi na umiarkowaną postać niewydolności trzustki.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza