Trwa ładowanie...

Eksperymentalny lek na przewlekłą białaczkę limfocytową

Amerykańscy naukowcy donoszą, iż opracowano nowy lek, który posiada zdolność selektywnej eliminacji komórek nowotworowych będących przyczyną przewlekłej białaczki limfocytowej.

spis treści

1. Leczenie przewlekłej białaczki limfocytowej

Ważnym elementem układu immunologicznego są limfocyty T i limfocyty B. Przy przewlekłej białaczce limfocytowej zezłośliwieniu ulegają te drugie, jednak obecne metody leczenia tej choroby nowotworowej prowadzą do eliminacji obu grup limfocytów. W konsekwencji odporność chorego znacznie spada, co sprawia, że staje się on podatny na zagrażające jego życiu i zdrowiu infekcje.

Zobacz film: "Białaczka"

2. Działanie nowego leku

Nadzieje na skuteczniejsze leczenie przewlekłej białaczki limfocytowej daje eksperymentalny lek, który celuje w limfocyty B, oszczędzając tym samym limfocyty T. Jest to możliwe dzięki skierowaniu farmaceutyku specyficznie na cząsteczkę sygnalizacyjną komórek nowotworowych tego typu białaczki, której nie ma w komórkach T. Lek hamuje proliferację komórek białaczki i inicjuje ich apoptozę, czyli autodestrukcję. Naukowcy podejrzewają, iż może on znacznie poprawić rokowania pacjentów cierpiących na przewlekłą białaczkę limfocytową. Obecnie w planach są kolejne badania.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Eksperymentalny lek na przewlekłą białaczkę limfocytową
Eksperymentalny lek na przewlekłą białaczkę limfocytową (123RF)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza