Eksperymentalny lek na przewlekłą białaczkę limfocytową
Amerykańscy naukowcy donoszą, iż opracowano nowy lek, który posiada zdolność selektywnej eliminacji komórek nowotworowych będących przyczyną przewlekłej białaczki limfocytowej.
Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"
1. Leczenie przewlekłej białaczki limfocytowej
Ważnym elementem układu immunologicznego są limfocyty T i limfocyty B. Przy przewlekłej białaczce limfocytowej zezłośliwieniu ulegają te drugie, jednak obecne metody leczenia tej choroby nowotworowej prowadzą do eliminacji obu grup limfocytów. W konsekwencji odporność chorego znacznie spada, co sprawia, że staje się on podatny na zagrażające jego życiu i zdrowiu infekcje.
2. Działanie nowego leku
Nadzieje na skuteczniejsze leczenie przewlekłej białaczki limfocytowej daje eksperymentalny lek, który celuje w limfocyty B, oszczędzając tym samym limfocyty T. Jest to możliwe dzięki skierowaniu farmaceutyku specyficznie na cząsteczkę sygnalizacyjną komórek nowotworowych tego typu białaczki, której nie ma w komórkach T. Lek hamuje proliferację komórek białaczki i inicjuje ich apoptozę, czyli autodestrukcję. Naukowcy podejrzewają, iż może on znacznie poprawić rokowania pacjentów cierpiących na przewlekłą białaczkę limfocytową. Obecnie w planach są kolejne badania.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.