Trwa ładowanie...

Eksperymentalny lek na przewlekłą białaczkę limfocytową

Amerykańscy naukowcy donoszą, iż opracowano nowy lek, który posiada zdolność selektywnej eliminacji komórek nowotworowych będących przyczyną przewlekłej białaczki limfocytowej.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

spis treści

1. Leczenie przewlekłej białaczki limfocytowej

Ważnym elementem układu immunologicznego są limfocyty T i limfocyty B. Przy przewlekłej białaczce limfocytowej zezłośliwieniu ulegają te drugie, jednak obecne metody leczenia tej choroby nowotworowej prowadzą do eliminacji obu grup limfocytów. W konsekwencji odporność chorego znacznie spada, co sprawia, że staje się on podatny na zagrażające jego życiu i zdrowiu infekcje.

2. Działanie nowego leku

Nadzieje na skuteczniejsze leczenie przewlekłej białaczki limfocytowej daje eksperymentalny lek, który celuje w limfocyty B, oszczędzając tym samym limfocyty T. Jest to możliwe dzięki skierowaniu farmaceutyku specyficznie na cząsteczkę sygnalizacyjną komórek nowotworowych tego typu białaczki, której nie ma w komórkach T. Lek hamuje proliferację komórek białaczki i inicjuje ich apoptozę, czyli autodestrukcję. Naukowcy podejrzewają, iż może on znacznie poprawić rokowania pacjentów cierpiących na przewlekłą białaczkę limfocytową. Obecnie w planach są kolejne badania.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza