Trwa ładowanie...

Eksperymentalny lek na nefropatię cukrzycową

Amerykańscy naukowcy donoszą o obiecujących wynikach badań klinicznych leku przeciwzapalnego, zapobiegającego włóknieniu nerek w przebiegu nefropatii cukrzycowej.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Czym jest nefropatia cukrzycowa?

Nefropatia cukrzycowa jest częstym powikłaniem cukrzycy, polegającym na uszkodzeniu komórek nerek. Przyczyną tego stanu jest wysoki poziom cukru we krwi. W Stanach Zjednoczonych nefropatia cukrzycowa jest najczęstszą przyczyną przewlekłej schyłkowej choroby nerek (ESKD), przy której pacjent do przeżycia potrzebuje regularnych dializ. Proces odpowiadający za progresję nefropatii w ESKD to włóknienie śródmiąższu nerek. Polega on na uszkadzaniu naczyń krwionośnych w kłębuszkach nerkowych, czyli struktur odpowiedzialnych za filtrowanie i usuwanie z krwi zbędnych produktów przemiany materii. Niekontrolowany poziom glukozy we krwi i wysokie ciśnienie sprzyja włóknieniu nerek, gdyż stymuluje transformujący czynnik wzrostu beta (TGF-β) – białko kontrolujące wiele procesów komórkowych.

2. Działanie nowego leku

Dotychczas stosowane formy leczenia nefropatii cukrzycowej polegały na obniżaniu ciśnienia krwi i regulowaniu poziomu glukozy. Działanie nowego leku polega na blokowaniu TGF-β, stanowiącego przyczynę procesu włóknienia nerek. Badanie nowego farmaceutyku objęło grupę 77 osób cierpiących na nefropatię cukrzycową. Uczestników podzielono na trzy grupy, z których jedna otrzymywała dużą dawkę leku, druga o połowę mniejszą, a trzecia placebo.

Przez rok monitorowano u nich proces pogarszania funkcji nerek poprzez pomiar eGFR, czyli współczynnika przesączania kłębuszkowego. Przez ten czas praca nerek pacjentów otrzymujących mniejszą dawkę znacznie się poprawiła. U drugiej grupy nie zanotowano takiego wyniku, co może oznaczać, że duża dawka farmaceutyku nie jest tolerowana przez osoby z chorobą nerek. Naukowcy podkreślają, że nowy lek w małej dawce nie tylko zahamował proces pogarszania wydolności nerek, ale wręcz poprawił ich pracę.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Komórki macierzyste w leczeniu cukrzycy
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza