Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Eksperci sugerują, że szkolenia dotyczące diagnozowania raka skóry powinna przejść każda osoba zajmująca się wykonywaniem tatuażów

Nowe badania sugerują, że osoby wykonujące tatuaże mogą spełniać ważną rolę w zmniejszaniu zaawansowanych przypadków raka skóry. Wniosek taki został wykazany dlatego, że tatuaże mogą niekiedy ukryć raka skóry i sprawiają, że mogą być one trudniejsze do diagnozowania jak najwcześniej przez lekarzy.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

W raporcie naukowców z Live Science, badacze odkryli, że artyści robiący tatuaże zazwyczaj nie mają standardowego sposobu radzenia sobie z osobami upartymi, które za wszelką cenę i natychmiast chcą zrobić sobie tatuaż mimo widocznych znamion. Wbrew temu, co lekarze sugerują, wiele z nich po prostu robi tatuaż od razu, jeśli klient będzie się tego domagał.

Jednakże, w nowym badaniu naukowcy obserwowali łącznie 42 artystów tatuażu latem ubiegłego 2016 roku. Naukowcy poprosili artystów o informacje w odniesieniu do ich podejścia do natarczywych i upartych klientów z widocznymi zmianami skórnymi i pieprzykami, a także warunków w ich studiach tatuażu.

Wyniki wykazały, że ponad połowa ( 55 procent) artystów tatuażu stwierdzili, że nie zrobią klientowi tatuażu na skórze z widoczną wysypką skórną lub uszkodzeniem skóry w miejscu gdzie ma być zrobiony tatuaż. Następnie naukowcy zadali pytanie, dlaczego oni odmówili wykonania tatuażu w wymienionych przypadkach.

Naukowcy twierdzą, że szkolenia artystów tatuaży może przyspieszyć diagnozowanie raka skóry
Naukowcy twierdzą, że szkolenia artystów tatuaży może przyspieszyć diagnozowanie raka skóry

50 procent osób stwierdziło, że to dlatego, że byli zaniepokojeni ostatecznym wyglądem tatuażu, 29 procent stwierdziło, że artyści są zaniepokojeni o możliwego raka skóry i 19 procent martwi się o krwawienie na skórze klienta.

Jak wynika z badań, naukowcy zwrócili się także do artystów z pytaniem, w jaki sposób radzą sobie z widocznymi na skórze pieprzykami. 40 procent osób twierdzi, że zrobili tatuaż wokół pieprzyka, ale 43 procent osób stwierdziło, że wykonaliby tatuaż mimo widocznego pieprzyka, aby spełnić wymagania stawiane przez klientów. Natomiast 70 procent artystów tatuażu twierdzi, że ich klienci nigdy nie poprosili ich, aby unikali wykonania tatuażu w obecności zmian skórnych lub pieprzyków.

ZOBACZ TAKŻE

Tatuaże wywołują nowotwory?

Naukowcy odkryli, że nastąpił znaczny wzrost zachorowań na czerniaka wśród młodych osób dorosłych, a wiele z tych osób ma wykonany tatuaż, dlatego też bardzo ważny jest nadzór przez szczególnie ważnych w tym przypadku artystów tatuażu.

Tymczasem naukowcy sugerują, że przyszłe badania mogłyby podążać w tym temacie w celu zbadania wpływu edukacji na raka skóry w tej grupie.

W ten sposób, naukowcy z University of Pittsburgh opublikowali swoje badania w czasopiśmie „JAMA Dermatology” i poinformowali, że artyści tatuażu mogą i powinni nauczyć się, jak rozpoznać podejrzane zmiany skórne i zachęcić swoich klientów do wizyty u dermatologa. Naukowcy dodają, że ich badanie wskazuje, że ważne jest, aby kształcić artystów tatuażu na temat raka skóry, zwłaszcza czerniaka, aby pomóc zmniejszyć częstość występowania nowotworów skóry ukrytych w tatuażach.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza