Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Ekowózki

Ekorodzicielstwo, czyli ekologiczne rodzicielstwo, to niekomercyjne działania obejmujące wychowanie i pielęgnację dzieci w zgodzie z naturą. Chodzi o nurt propagujący wykorzystywanie dóbr natury, życie w harmonii z naturalnym rozwojem człowieka i z uwagą na bliskość relacji pierwotnych między matką a dzieckiem. Na ekorodzicielstwo składają się zarówno naturalny poród – siłami natury, jak i dieta oparta o ekologiczne produkty. Ekorodzicielstwo to także naturalne produkty i naturalne kosmetyki, które są używane przez rodziców do pielęgnacji dzieci i opieki nad nimi. Zasadami ekologicznego rodzicielstwa można się również kierować, wybierając wózki dziecięce. Ekologiczne wózki dla dzieci mają tę przewagę nad tradycyjnymi, iż wykonane są z materiałów pochodzenia naturalnego. Oznacza to, że do produkcji tego typu wózków nie używa się materiałów szkodliwych dla środowiska.

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

spis treści

1. Jaki wózek dla dziecka wybrać?

Kiedy chcemy kupić wózek dla dziecka, warto zwrócić uwagę na następujące elementy:

 • skład zestawu – ramę wózka, gondolę, siedzisko spacerowe, torbę z uchwytem na butelkę, fotelik samochodowy;
 • rozkładane siedzisko (tak żeby pozwalało się obracać i rozkładało się do pozycji półleżącej);
 • amortyzację łagodzącą wstrząsy i tłumiącą drgania;
 • małe wymiary wózka po złożeniu;
 • proste składanie;
 • system wentylacji (wózek powinien być zaopatrzony w kanały powietrzne oraz „oddychające” tkaniny);
 • ochronę przed szkodliwymi promieniami ultrafioletowymi;
 • łatwo regulowany podnóżek;
 • do jakiej maksymalnej wagi dziecka dostosowany jest wózek;
 • jaki jest zakres regulacji rączki oraz jaka jest waga wózka;
 • spełnianie wymogów bezpieczeństwa (czy wózek spełnia odpowiednią normę, czy jest wytrzymały, jak są zamontowane pasy bezpieczeństwa, czy są specjalne szelki podtrzymujące dziecko we właściwej pozycji).

Jest wiele wytycznych, którymi musimy się kierować, chcąc wybrać najlepszy wózek dla dziecka. Wózek dla dziecka powinien być lekki, a jednocześnie wytrzymały. Najlepiej, aby łączył formę spacerówki z klasyczną gondolą – dzięki temu można dostosować ułożenie wózka do danej sytuacji. Koła wózka powinny być skrętne, przy czym niezbędna jest możliwość zablokowania jazdy na wprost.

Wskazana jest również opcja zdejmowania tapicerki w celu jej uprania. Ponadto wózek powinien być cichy i łatwy do sterowania. Najlepsze wózki dziecięce mają regulowane oparcie i podnóżek. Taki wózek powinien być wielofunkcyjny – musi sprawdzać się zarówno w miejskiej przestrzeni, jak i podczas wypadów za miasto.

2. Co to są ekowózki?

Ekologiczne wózki dla dzieci łączą zalety najlepszych wózków dziecięcych z zasadami funkcjonowania w zgodzie z naturą. Ekowózki wykonane są z naturalnych materiałów, dlatego też w przyszłości, po zakończeniu eksploatowania, nie staną się odpadami zaśmiecającymi naszą planetę. Zazwyczaj wykonane są z najlepszych gatunkowo tkanin: bawełny pochodzącej z certyfikowanych farm organicznych, 100-procentowej wełny organicznej, korka (użytego do produkcji siedzeń, uchwytów i oparć), drewna (dla wzmocnienia siedzeń i oparć) oraz kokosu (wykorzystywanego do produkcji materaców).

Ekowózki posiadają znaki jakości potwierdzające ich wysoki standard. Oprócz tego, ekologiczny wózek wyposażony jest w naklejki odblaskowe, dzięki którym zwiększa się bezpieczeństwo dziecka i rodziców. Ekologiczne wózki dziecięce spełniają wszystkie wymogi i zapewniają dziecku komfort, a jednocześnie dają rodzicom poczucie postępowania w zgodzie z naturą.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Mgr Monika Łapczyńska
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza