Trwa ładowanie...

Efferalgan Codeine – charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne, przyjmowanie z innymi lekami

Efferalgan Codeine jest to lek przeciwbólowy oraz przeciwgorączkowy. Zawiera dwie substancje: paracetamol oraz kodeinę.

spis treści

1. Charakterystyka leku Efferalgan Codeine

Efferalgan Codeine to preparat przeciwgorączkowy i przeciwbólowy. Zawiera dwie substancje: paracetamol oraz kodeinę. Paracetamol wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Drugi ze składników preparatu to kodeina. U osób ze zmniejszoną aktywnością tego izoenzymu działanie przeciwbólowe kodeiny może nie być wystarczające.

Zobacz film: "Czy akupunktura przyniesie ulgę przy bólach głowy?"

Efferalgan Codeine wykazuje dłuższe i silniejsze działanie przeciwbólowe, niż każda z substancji czynnych stosowana osobno. Po podaniu doustnym paracetamol i kodeina dobrze wchłaniają się z przewodu pokarmowego. Maksymalne stężenie paracetamolu we krwi uzyskiwane jest po 30–60 minutach, a kodeiny po 60 minutach od przyjęcia preparatu.

2. Wskazania do stosowania

Efferalgan Codeine jest wskazany w bólu o średnim i dużym nasileniu. Lek stosuje się w leczeniu bólu głowy, bólu zębów, bólu stawów, w bólach pourazowych, pooperacyjnych, miesiączkowych i towarzyszących chorobom nowotworowym, Efferalgan Codeine jest wskazany także w stanach gorączkowych, przeziębieniach i grypie, szczególnie przebiegających z suchym, męczącym kaszlem. Lek nie jest skuteczny w leczeniu bólu fantomowego, neurogennego.

3. Kiedy nie stosować preparatu

Efferalgan Codeine nie powinien być przyjmowany przez pacjentów uczulonych na paracetamol, kodeinę lub którąkolwiek z substancji zawartych w leku. Pacjenci, którzy mają ciężkie zaburzenia wątroby lub nerek, niedoczynność tarczycy, mokry kaszel, nietolerancje fruktozy również nie powinni przyjmować Efferalgan Codeine. Osoby cierpiące na chorobę alkoholową nie powinny przyjmować leku.

Ból głowy a sposoby radzenia sobie z nim
Ból głowy a sposoby radzenia sobie z nim

Ból głowy może okazać się bardzo uciążliwy, jednak istnieją domowe sposoby na radzenie sobie z nim.

zobacz galerię

Choroby układu oddechowego są przeciwwskazaniem do stosowania Efferalgan Codeine. Należą do nich: niewydolność oddechowa, astma oskrzelowa.

Efferalgan Codeine nie powinien być podawany dzieciom i młodzieży po zabiegu usunięcia migdałków w ramach leczenia zespołu obturacyjnego bezdechu śródsennego. Leku nie powinny przyjmować kobiety w pierwszym trymestrze ciąży oraz karmiące piersią, ponieważ oba składniki preparatu przenikają przez łożysko, a także do mleka kobiet karmiących piersią.

4. Dawkowanie

Efferalgan Codeine ma postać tabletek musujących i jest podawany doustnie. Dawkę i częstotliwość przyjmowania Efferalgan Codeine ustala lekarz. Leczenie kodeiną powinno się ograniczyć do 3 dni. Jednorazowo dorośli przyjmują 1 tabletkę musującą. W razie konieczności po upływie 6 godzin można ponownie zażyć kolejną tabletkę. W razie wystąpienia intensywnego bólu można przyjąć jednorazowo 2 tabl. musujące. Zwykle nie jest konieczne stosowanie dawki dobowej większej niż 6 tabl. musujących. U dzieci powyżej 12 roku życia dawka jest ustalana na podstawie masy ciała.

5. Skutki uboczne stosowania Efferalgan Codeine

Efferalgan Codeine może powodować działania niepożądane takie jak nudności i wymioty, zaparcia, uszkodzenie nerek, senność, zawroty głowy, bezdech. Reakcje, które występują rzadko w stosowaniu leku Efferalgan Codeine to zaczerwienienie skóry, wysypkę, rumień lub pokrzywka, duszności, skurcz oskrzeli), zwiększona potliwość, obniżenie ciśnienia tętniczego krwi.

Zobacz także:

6. Przyjmowanie Efferalgan Codeine z innymi lekami

Efferalgan Codeine nie może być przyjmowany z innymi lekami, które zawierają paracetamol i kodeinę gdyż może dojść do przedawkowania. Nie powinno się stosować leku z inhibitorami MAO oraz w ciągu 2 tyg. po ich odstawieniu, ze względu na możliwość wystąpienia stanu pobudzenia i wysokiej gorączki. Odradza się stosowania Efferalgan Codeine z lekami zwiększającymi metabolizm wątroby (ziele dziurawca], leki przeciwpadaczkowe). W trakcie leczenia Efferalganem Codeine nie powinno się pić alkoholu. Leki depresyjne i nasenne mogą nasilić depresyjne działanie kodeiny na ośrodkowy układ nerwowy.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Efferalgan Codeine – charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne, przyjmowanie z innymi lekami
Efferalgan Codeine – charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne, przyjmowanie z innymi lekami
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza