Trwa ładowanie...

Badanie EEG - czym jest i kiedy się je wykonuje

EEG wykonywane jest w celu zróżnicowania schorzeń czynnościowych i organicznych mózgu. Pozwala ono również często zlokalizować okolice, w którym znajduje się określony proces chorobowy. Badanie polega na rejestrowaniu za pomocą specjalnych elektrod, umieszczanych na skórze głowy czynnościowych prądów mózgu. Zaleca się je przy zaobserwowaniu zaburzeń pracy układu nerwowego.

Zobacz film: "Przygotowania do badania endoskopowego"

spis treści

1. Co to jest EEG

EEG, czyli elektroencefalografia to badanie aktywności mózgu, wykonywane przy pomocy specjalnego narzędzia zwanego *elektroencefalografem. Jest to nieinwazyjna i bezbolesna metoda diagnostyczna, którą można stosować także u dzieci. Badanie EEG ma kluczowe znaczenie w diagnozowaniu pacjentów z napadami padaczkowymi występującymi w przebiegu zapalenia mózgu, na skutek urazu czaszkowo-mózgowego, a także w różnicowaniu śpiączek.

Ponadto EEG można stosować jako badanie dodatkowe, pozwalające ocenić stan pacjentów z guzami mózgu i naczyniopochodnymi uszkodzeniami mózgu - na przykład po udarach.

W niektórych przypadkach badanie EEG mózgu służy do monitorowania pracy mózgu np. pacjentów z licznymi napadami padaczkowymi, w trakcie operacji na tętnicy szyjnej lub sercu, a także dla oceny zaburzeń snu.

Zobacz też:

2. Kiedy należy wykonać EEG

Badanie EEG powinno być wykonane, jeśli u pacjenta zaobserwowano zaburzenia neurologiczne, w tym znaczne problemy z pamięcią i koncentracją. Wskazaniem do wykonania badania EEG są również zaburzenia wzroku, jąkanie się, pojawiające się bóle głowy, problemy ze snem, nadpobudliwość, omdlenia oraz utrata przytomności. Jeżeli u pacjenta pojawiają się drgawki, to też jest to wskazanie do wykonania EEG. U dzieci zaleca się badanie EEG, gdy zostaną u nich zaobserwowane kłopoty z nauką, opóźnienie mowy, problemy z rozwojem psychoruchowym.

Ponadto wskazaniem do wykonania badania jest:

 • Różnicowanie czynnościowych i organicznych schorzeń mózgu
 • Napady padaczkowe
 • Urazy czaszkowo-mózgowe
 • Niedorozwój umysłowy
 • Monitorowanie czynności mózgu podczas operacji (tętnicy szyjnej i serca)

3. Jaka jest cena badania EEG

Badanie EEG może być wykonywane po skierowaniu przez lekarza i wtedy jest bezpłatne. Istnieje możliwość poddania się badaniu bez skierowania, jednak wtedy należy przygotować się na uiszczenie opłaty. Badanie EEG to koszt około 120 zł.

4. Jak przebiega badanie EEG

Podczas badania EEG głowy pacjent leży na plecach lub siedzi. Na jego głowie zostają umieszczone elektrody. Skóra głowy przed umieszczeniem na niej elektrod zostaje odtłuszczona za pomocą alkoholu, a powierzchnia elektrod zostaje pokryta specjalnym żelem dla poprawienia przewodnictwa elektrycznego. Następnie wykonywane stosowane są metody, które wpływają na aktywność mózgu:

 • Próba otwierania i zamykania oczu
 • Hiperwentylacja (30-40 głębokich oddechów na minutę)
 • Fotostymulacja - działanie błysków świetlnych o różnej częstotliwości (w czasie tego badania pacjent ma oczy zamknięte)

Badanie EEG zazwyczaj trwa kilkadziesiąt minut i jest badaniem bezpiecznym, niepowodującym uszczerbku na zdrowiu pacjenta.

Badanie EEG
Badanie EEG

Elektrody na skórze czaszki rejestrują zmiany w mózgu.

zobacz galerię

Niekiedy badaniu EEG są poddawane również dzieci – zdarza się, że noworodki bądź niemowlaki. Aby zaoszczędzić dziecku strachu, przy badaniu może być obecny również rodzic. Kiedy mały pacjent ma ułożyć się na łóżku, powinni to zrobić też mama bądź tata i przytulić dziecko na czas badania. Na EEG maluch może przyjść z ulubioną zabawką. Jeśli pociecha jest nadpobudliwa, ma problemy z wytrzymaniem w jednej pozycji przez dłuższy czas lub ma autyzm, warto zgłosić to w placówce już podczas zapisu. Badanie EEG u dzieci jest całkowicie bezpieczne.

5. Jak się przygotować do badania EEG

Dwadzieścia cztery godziny przed badaniem pacjent powinien odstawić leki pobudzające lub hamujące układ nerwowy, zrezygnować z alkoholu i napojów z kofeiną, jak również z wszelkich preparatów do stylizacji włosów. Jest wskazane by osoba, która poddaje się badaniu umyła dzień wcześniej włosy. Pacjent powinien być wypoczęty i po lekkim posiłku.

6. Jak interpretować wyniki EEG

Po zakończeniu badania EEG pacjent może od razu otrzymać wyniki (wykres oraz opis). Zapis tego badania to rytmy i fale o różnej amplitudzie i częstotliwości.

Są wyróżniane m.in. następujące fale:

 • alfa – częstotliwość tych fal wynosi 8–13 Hz, z kolei amplituda to około 30–100 µV; są one najlepiej widoczne wtedy, gdy pacjent jest pozbawiony bodźców wzrokowych, czyli powinien mieć zamknięte oczy; fale alfa są również związane z niskim poziomem aktywności poznawczej oraz stanem odprężenia; ograniczenie występowanie fal alfa następuje podczas percepcji wzrokowej;
 • beta – częstotliwość od 12 do około 30 Hz i amplituda mniejsza niż 30 µV, pokazują one, jak bardzo kora mózgowa jest zaangażowana w czynności poznawcze, fale β o niewielkiej amplitudzie są widoczne podczas koncentracji uwagi;
 • theta – charakteryzują się częstotliwością 4–8 Hz, są związane z fazą NREM – jej pierwszym i drugim stadium, inny rodzaj tych fal dotyczy aktywności poznawczej, a przede wszystkim procesów pamięciowych; aktywność tych fal może być zaobserwowana podczas hipnozy;
 • delta – te fale mają częstotliwość do 4 Hz i są dostrzegalne głównie w fazie snu NREM (trzecie i czwarte stadium);
 • gamma – zakres częstotliwości tych fal to od około 26 do 100 Hz.

Na prawidłowy wynik badania EEG powinien składać się rytm alfa, który pojawia się przede wszystkim przy płacie ciemieniowym i potylicznym, a także rytm beta – głównie w przednich płatach mózgu.

Niepokojące powinno być zniknięcie rytmu bądź jego zniekształcenie, asymetria w zapisie. Nie powinny też pojawiać się fale patologiczne: delta, theta, iglice bądź inne elementy złożone (zdarza się, że u niektórych osób zdrowych pojawiają się w zapisie fale theta, jednak to, czy świadczą one o jakimś zaburzeniu czy nie, musi stwierdzić lekarz).

Aby upewnić się, że wszystko jest w porządku, warto po badaniu EEG udać się na konsultację do lekarza. Tylko specjalista będzie mógł z całą pewnością stwierdzić, że nic nam nie dolega. Jeśli zajdą jakieś niepokojące zmiany, to może zaproponować nam dalsze badania w celu postawienia właściwej diagnozy. Potrzebujesz wizyty, badania lub e-recepty? Wejdź na znajdzlekarza.abczdrowie.pl, gdzie umówisz się do lekarza od ręki.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Opis zabiegu

Polecane dla Ciebie

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

  Pomocni lekarze

  Szukaj innego lekarza