Trwa ładowanie...

Edukacja chorych na cukrzycę

Edukacja chorych na cukrzycę jest tak samo istotną metodą leczenia jak dieta, aktywność fizyczna oraz farmakoterapia. Od samego chorego zależy w dużej mierze przebieg choroby, szybkość wystąpienia powikłań i finalnie jakość i długość życia.
W cukrzycy prowadzi się edukację indywidualną oraz zbiorową (np. grupy wsparcia). Edukacja indywidualna jest szczególnie ważna w razie stosowania rzadszych metod leczniczych, np. osobistych pomp insulinowych oraz u chorych już dializowanych.
Istnieje koncepcja by wyszkolona osoba chorująca na cukrzycę była pełnoprawnym członkiem zespołu składającego się prócz tego z: lekarza i edukatora, a w razie obecności powikłań dodatkowo lekarzy z innych specjalności (okulista, chirurg, ortopeda).
Jakość samokontroli chorego jest ściśle powiązana z jego wiedzą dotyczącą cukrzycy – musi wiedzieć do jakich celów należy dążyć i co grozi w razie ich nie osiągnięcia.

Na temat samokontroli w cukrzycy w zależności od jej typu opowie nasz ekspert – prof. dr hab. Waldemar Karnafel, diabetolog.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza