Trwa ładowanie...

Echa raportu o rakotwórczym glifosacie w kaszach gryczanych. Firma SONKO odpowiada

Stowarzyszenie Producentów Produktów Zbożowych wydało oficjalne oświadczenie, w którym odnosi się do najnowszego raportu dotyczącego obecności glifosatu w kaszach gryczanych. Komentarz wystowała także firma SONKO. Zarówno stowarzyszenie, jak i producent kasz, podkreślają, że zawartość szkodliwego dla zdrowia składnika oscyluje wokół błędu pomiarowego.

Zobacz film: "Koronawirus. Prof. Simon: "Czekam z utęsknieniem, aby się jak najszybciej zaszczepić""

spis treści

1. Stanowisko producentów

Stowarzyszenie Producentów Produktów Zbożowych (SPPZ) na raport Fundacji Konsumentów zareagowało błyskawicznie. Jego przedstawiciele odnoszą się do kaszy firmy SONKO, w której jako jedynej wykryto obecność glifosatu.

"Sytuacja ta pokazuje, że całkowite wyeliminowanie problemu nieprawidłowego stosowania glifosatu w uprawie zbóż i innych surowców na polskich polach, pomimo podejmowanych działań prewencyjnych, jest możliwe tylko w przypadku zaangażowania wszystkich podmiotów z branży zbożowej odpowiedzialnych za stosowanie i kontrolę pestycydów - czytamy w oświadczeniu.

Producenci produktów zbożowych podkreślają, że są dopiero trzecim podmiotem w całym łańcuchu produkcji kasz i zgodnie z obowiązującym prawem powinien trafić do nich towar pozbawiony wad.

SPPZ tłumaczy, że w przypadku gryki, z której produkowana jest kasza gryczana, do zakupu produktu dochodzi tylko od tych dostawców, którzy oświadczają, że w uprawie surowca nie stosowali glifosatu. Zwraca także uwagę, że w uprawie gryki stosowanie glifosatu jest praktycznie zabronione. Wskazywać ma na to norma najwyższego dopuszczalnego poziomu pozostałości (NDP) ustalona na poziomie minimalnej wykrywalności glifosatu; NDP = 0,1 mg/kg. Dla porównania, dopuszczalny poziom dla pszenicy wynosi 10 mg/kg, czyli 100-krotnie więcej.

"Jedna partia produktu pochodzi z wielu pól, często od kilku dostawców, przez co surowiec jest bardzo niejednorodny. Problem nie zniknie, dopóki swoich praktyk nie zmienią niektórzy właściciele upraw, którzy nieraz używają glifosatu niezgodnie z zaleceniami" - zauważa Stowarzyszenie.

Do sprawy odniosła się także firma SONKO.

"Jesteśmy zaskoczeni wskazaniem produktu SONKO w raporcie, ponieważ posiadamy wyniki badań dla partii gryki, z której pochodził badany na potrzeby raportu produkt. Jednoznacznie wynika z nich, że partia gryki miała prawidłowy wynik pozostałości glifosatu, poniżej 0,1 mg/kg. Z tego względu trafiła do dalszej produkcji i sprzedaży" - mówi Jarosław Pieniak – Dyrektor Zakładu SONKO Sp. z o. o.

2. Glifosat w kaszach gryczanych

Przypomnijmy. Fundacja Konsumentów wzięła pod lupę 10 losowo wybranych kasz gryczanych dostępnych w większości sklepów stacjonarnych lub internetowych. Pobrane z poszczególnych opakowań produktu próbki wysłano do laboratorium w Zakładzie Badania Bezpieczeństwa Żywności Instytutu Ogrodnictwa - Państwowego Instytutu Badawczego w Skierniewicach. Wynik analiz okazał się zaskakujący.

Podobny raport, dotyczący obecności w kaszach gryczanych substancji szkodliwych dla zdrowia, Fundacja Konsumentów opublikowała w 2019 r. Wtedy przekroczone normy glifosatu odnotowano w 4 produktach. Obecny dokument wskazuje, że sytuacja uległa poprawie. Jedynie 3 z 10 przebadanych próbek glifosat zawierały. Były to:

  • Kuchnia Lidla - kasza gryczana, 400 g, (0,08 mg/kg glifosatu, w granicach dopuszczalnego poziomu)
  • Cenos - kasza gryczana biała, 400 g, (0,07 mg/kg glifosatu, w w granicach dopuszczalnego poziomu)
  • Sonko - kasza gryczana prażona 400g (0,27 mg/kg glifosatu, przekroczony dopuszczalny poziom).

Glifosat to rakotwórczy związek organiczny, który jest stosowany w postaci soli amonowej lub sodowej jako składnik preparatów zwalczających chwasty.

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza