Trwa ładowanie...

E-papierosy kontra papierosy. Lepiej nie palić wcale!

Zdania odnośnie do papierosów i ich elektronicznej wersji są podzielone. W świetle raportów tradycyjne wyroby tytoniowe przegrywają. Jednak, zdaniem badaczy nie znamy jeszcze długotrwałych skutków ”wapowania”. Jedno jest pewne - najzdrowiej dla nas jest nie palić w ogóle.

Zobacz film: "Palenie papierosów a serce"

1. E-papierosy – czym są?

Elektroniczne papierosy są stosunkowo nowym zjawiskiem. Stają się coraz bardziej popularne i możemy stwierdzić, że panuje na nie moda. Badania przeprowadzone przez National Youth Tobacco Survey dowiodły, że liczba ludzi młodych korzystających z elektronicznej wersji papierosów wzrosła z 79 000 do 263 000. Skąd ta popularność? Sprzedawane są jako zdrowsza alternatywa zwykłych papierosów. Jednak nie są one całkowicie pozbawione chemicznych substancji. Badacze potrzebowali czasu, żeby przyjrzeć się nowemu produktowi.

E-papierosy są ładowane specjalną cieczą, która dzięki energii lelektrycznej może zostać odparowana. Płyn ten składa się z wielu chemikaliów. Należą do nich: glikol propylenowy, glicerol, nikotyna. Do tego dodawane są różne substancje smakowe oraz zapachowe.

Amerykańska agencja ds. żywności i leków Food and Drug Administration (FDA) alarmuje przed negatywnymi skutkami używania e-papierosów przez mężczyz. Uczniowie liceów wapują o 80 proc. więcej niż w ubiegłym roku. Młodzież z gimnazjów 50 proc. częściej.

Specjaliści obwiniają o rozwój tego problemu producentów elektronicznych papierosów. Są one stosunkowo niedrogie i łatwo dostępne. Łatwo ukryć je przed rodzicami – zapach dymu szybko wietrzeje. Niska świadomość zagrożeń zdrowotnych panuje również wśród dorosłych. Gdy przyłapują swoje dziecko na paleniu często sami decydują się o zakupie sprzętu wapującego dla swoich pociech. Tłumaczą to tym, że jest to zdrowsza wersja. Specjaliści, zalecają jednak, aby starać się odzwyczajać młodzież od każdego rodzaju ”dymku”. Jest to nie tylko fizyczne, ale przede wszystkim psychiczne uzależnienie.

Nie tylko na młodzież źle działają elektoniczne papierosy. Jak donosi FDA - nagromadzenie toksycznych substancji może wpłynąć na poważne problemy w sypialni. Badania na ten temat wciąż trwają, jednak już wiadomo, że e-papierosy mają związek z zaburzeniem erekcji.

Nawyki gorsze niż palenie papierosów. Naukowcy alarmują
Nawyki gorsze niż palenie papierosów. Naukowcy alarmują [7 zdjęć]

O szkodliwości wyrobów tytoniowych wiemy wszyscy. Palenie papierosów zwiększa ryzyko zachorownia na

zobacz galerię

2. Papierosy kontra e-papierosy

Badania wykazują, że u osób przechodzących na elektroniczne papierosy poziom szkodliwych substancji w organizmie spada. Jednak, jak wykazują eksperci z Cancer Research UK istnieje prawdopodobieństwo negatywnych, długotrwałych skutków wapowania.

Warto również przyjrzeć się liquidom, którymi napełnia się elektroniczne papierosy. Często zawierają uzależniającą nikotynę. Jest ona szczególnie groźna dla ludzi młodych. Zakłóca rozwój mózgu, obniża funkcje poznawcze oraz może prowadzić do zaburzeń nerwicowych i depresyjnych. Mimo prowadzonych badań nie znane są jeszcze skutki wszystkich wdychanych chemikaliów, które występują w liquidach.

Owszem, w e-papierosach jest mniej toksycznych substancji, ale dalej nie możemy uznać ich za zdrowe dla naszego organizmu. W tradycyjnym papierosie znajdziemy nawet 400 groźnych substancji, w tym 40 uznaje się za rakotwórcze. Tlenek węgla utrudnia oddychanie i zaburza funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Powoduje równieżprzemianę hemoglobiny w karboksyhemoglobinę.

Nie możemy jednak uznać, że e-papieros jest dobry dla naszego zdrowia. Gdy ciecz z e-papierosa ulega rozpadowi, wytwarza się toksyczna substancja o nazwie formadehyd. To szczególnie niepokojące ze względu na fakt, że substancja ta jest czynnikiem rakotwórczym. Zdaniem naukowców z Portland State University w Stanach Zjednoczonych benzen zawarty w liquidach może być gorsza dla nas nawet od smogu.

Smog tak szkodliwy jak papierosy. Sprawdź, ile dziennie ‘’wypalasz’’
Smog tak szkodliwy jak papierosy. Sprawdź, ile dziennie ‘’wypalasz’’ [6 zdjęć]

Smog to problem, z którym zmagamy się od długiego czasu. Jest połączeniem zanieczyszczeń powietrza,

zobacz galerię

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza