Trwa ładowanie...

E-papieros wybuchł w twarz. Nastolatek stracił zęby i część szczęki

17-letni Austin Adams przeżył doświadczenie, które na pewno zniechęci go do palenia. Gdy młodzieniec zaciągał się e-papierosem, doszło do wybuchu, który roztrzaskał jego szczękę i pozbawił części zębów.

1. E-papieros wybuchł mu w twarz

17-letni pacjent trafił do szpitala z ranami twarzy i głowy po tym, jak e-papieros wybuchł mu w zębach.

Jak podaje "New England Journal of Medicine", mężczyzna doznał trwałych uszkodzeń podbródka i szczęki. Niezbędna była rekonstrukcja szczęki, usunięcie części uzębienia i wycięcie uszkodzonych tkanek.

Zobacz film: "Jak oczyścić płuca w 72 h?"

Po wybuchu e-papierosa pacjent stracił część zębów i doznał uszkodzeń szczęki i podbródka
Po wybuchu e-papierosa pacjent stracił część zębów i doznał uszkodzeń szczęki i podbródka (NEJM)

Pacjent wymagał wszczepienia specjalistycznej płytki dentystycznej i wzmocnienia endoprotezami uszkodzonej szczęki. Przez kolejnych sześć tygodni mężczyzna nie mógł otwierać ust.

Unieruchomiono mu szczękę. W przeciwnym razie mogłoby dojść do trwałych deformacji. Przez te sześć tygodni mógł spożywać tylko płyny.

Prowadzący leczenie specjaliści przyznają, że sześć tygodni leczenia zakończyło się sukcesem. Zarazem ubolewają, że to coraz częstszy problem.

2. E-papierosy coraz częściej wybuchają

Niefortunny pacjent, Austin Adams, dostał e-papierosa w prezencie od matki. Zależało jej, żeby syn rzucił palenie tytoniu i sądziła, że to dobry środek zastępczy. Lekarze z Primary Children's Hospital, gdzie trafił młodzieniec, mają na ten temat inne zdanie.

Choć uważa się, że e-papierosy są mniej szkodliwe niż tradycyjne, niosą jednak inne zagrożenia. W ostatnich 3 latach, jak podaje "British Medical Journal", tylko w Stanach Zjednoczonych ponad 2 tysiące osób doznało urazów od e-papierosów .

Część pacjentów ucierpiała z powodu zatruć po kontakcie z płynami wypełniającymi e-papierosy, ale wielu doświadczyło oparzeń twarzy lub innych części ciała, np. genitaliów po wybuchu w kieszeni.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Coraz częściej dochodzi do wybuchów e-papierosów
Coraz częściej dochodzi do wybuchów e-papierosów (123rf)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza