Trwa ładowanie...

Dzięki nowemu wynalazkowi sami możemy zdiagnozować wstrząs mózgu

Nowe badanie opublikowane w czasopiśmie „PLoS-One” donosi, że informacje, zebrane za pomocą kilku testów pomogą w przyszłości z łatwością diagnozować  wstrząs mózgu.

Pacjenci będą mogli sami stwierdzić, czy mają wstrząs mózgu
Pacjenci będą mogli sami stwierdzić, czy mają wstrząs mózgu (123RF)

1. Nowoczesna pltforma diagnstyczna

Naukowcy z Uniwersytetu w Miami zaprosili do badania 100 wolontariuszy. Skorzystali oni z I-Portal®-Neuro-Otologic Test Center, narzędzia diagnostycznego stworzonego przez firmę Neuro Kinetics z Pensylwanii.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Platforma jest wyposażona w specjalne okulary, które rejestrują ruchy gałek ocznych. Dzięki niej naukowcy byli w stanie znaleźć różnice między zdrowymi pacjentami, a tymi, u których niedawno zdiagnozowano łagodny uraz mózgu. Uczeni byli w stanie z 89 proc. prawdopodobieństwem wskazać, którzy z uczestników przebyli wstrząs mózgu i z 95 proc. dokładnością wykluczyć tych w pełni zdrowych.

Zobacz także

„To pierwsza metoda diagnozowania urazów mózgu, która w pełni opiera się na parametrach fizjologicznych” – mówi autor badania, dr Michael Hoffer, profesor otolaryngologii na Uniwersytecie Medyznym Millera w Miami.

2. Testy na wstrząs mózgu

Jedno z trzech badań, które wykonali naukowcy, dotyczyło sakkadów, czyli mimowolnych ruchów gałek ocznych, które mają miejsce, kiedy człowiek przenosi wzrok z obiektu na obiekt.

Wolontariusze byli proszeni, aby przyglądać się namalowanej naprzeciw nich kropce, a w tym czasie dookoła pojawiały się inne znaczki. Naturalny odruch każe ludziom spoglądać w kierunku nowego bodźca, ale w teście chodziło o to, by nie odrywać wzroku od wyznaczonego punktu. Ludzie z uszkodzeniem kory czołowej mają problem z tego typu zadaniem.

Jeżeli testy nie były wykonywane razem, naukowcy nie mieli pełnej pewności, czy pacjent ma wstrząs mózgu, ponieważ ośrodek nerwowy każdej osoby reaguje nieco inaczej. Dopiero połączenie tych badań mogłoby w pełni przewidzieć, kto miał, a kto nie miał wstrząsu mózgu. Jednak naukowcy mogli to stwierdzić bez wcześniejszej wiedzy o stanie zdrowie uczestnika, dzięki czemu platforma (i gogle) mogą już niedługo stać się narzędziem diagnostycznym.

"To nie wykluczone, że w niedalekiej przyszłości w każdm szpitalu pojawią się gogle I-Portal" - powiedział Hoffer

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Dzięki nowemu wynalazkowi sami możemy zdiagnozować wstrząs mózgu
Dzięki nowemu wynalazkowi sami możemy zdiagnozować wstrząs mózgu
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza