Trwa ładowanie...

Dzieci z zespołem Downa w Danii. W 2019 r. urodziło się ich rekordowo mało

Jedynie 18 dzieci z zespołem Downa urodziło się w Danii - podaje duński Centralny Rejestr Cytogenetyczny (DCCR). To najniższa odnotowana liczba dotycząca tego typu urodzeń.

spis treści

1. Coraz mniej dzieci z zespołem Downa

Dania jest jednym ze skandynawskich krajów, w których na świat przychodzi niewiele dzieci z zespołem Downa. Krajowy rejestr osób, które poddały się badaniom prenatalnym lub wykonały poporodowe testy chromosomowe, molekularne bądź testy biochemiczne podaje, że 18 dzieci z tym schorzeniem, które przyszły na świat w 2019 r. stanowi 0,029 wszystkich Urodzeń w Danii.

Zobacz film: "Zaszła w ciążę dzięki in vitro, urodziła dziecko z zespołem Downa"

Eksperci tłumaczą, że tak niska liczba jest zapewne wynikiem przypadkowych wahań liczebności ludności. I dodają, że na pewno powinna być przyczynkiem do debaty na temat podejścia społeczeństwa do dzieci niepełnosprawnych.

2. Zespół downa u dziecka. Aborcja u matki

Dania to kraj, który wprowadził ogólnokrajowe bezpłatne przesiewowe badania prenatalne w kierunku wykrycia zespołu Downa. Mogą się nim poddać wszystkie kobiety, bez wyjątku. Od czasu ich wprowadzenia, czyli od 2004 r., zaczęła tam spadać liczba dzieci urodzonych z tym schorzeniem.

Dane ustabilizowały się na poziomie 25-35 żywych urodzeń rocznie, ale w 2018 r. liczba znowu spadła i wyniosła 22. Już wtedy była rekordowo niska. Informacje z 2019 r. pokazały jednak, że dzieci z zespołem Downa urodziło się jeszcze mniej.

Jednocześnie Krajowa Rada Zdrowia podaje, że 95 proc. kobiet w ciąży, u których wykryto nieprawidłowości chromosomalne, decyduje się na aborcję.

Równie niewiele dzieci z trisomią chromosomu 21 rodzi się w Islandii. Odsetek dzieci z zespołem Downa jest tam bliski 0.

Jeśli w Islandii rodzi się dziecko chore na zespół Downa, jest to skutek pomyłki lekarza. Odkąd w 2000 roku kraj wprowadził badania prenatalne w kierunku wykrycia wad płodu, zdecydowana większość kobiet ciężarnych, które otrzymały pozytywny wynik, zdecydowała się przerwać ciążę.

Centralny Rejestr Cytogenetyczny prowadzony jest w Danii od 1970 r. Ostatnie dane pochodzą z 2019 r.

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza