Trwa ładowanie...

Dystrybucja Mucofluidu zatrzymana. Lek używany w leczeniu niedrożności nosa

Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych przypomina, że leku Mucofluid nie można stosować u dzieci poniżej 2. roku życia. Na ten moment wstrzymano też dostawy tego leku.

Zobacz film: "Myślała, że ma katar. Prawda ją przeraziła"

1. Stosowanie leku poza zaleceniami producenta

Mucofluid to lek stosowany w otolaryngologii do leczenia niedrożności nosa. Pomaga usuwać zalegającą wydzielinę. Ma postać aerozolu i jest sprzedawany na receptę. Substancją aktywną leku jest mesnum.

Podmiot odpowiedzialny za dystrybucję leku w Polsce - UCB Pharma S.A wraz z UPRL przypomina o tym, w jakich sytuacjach powinno się przepisywać lek pacjentom. Jednocześnie firma podjęła decyzję o skróceniu ważności dopuszczenia leku do obrotu. Ma to związek właśnie ze stosowaniem Mucofluidu poza zaleceniami, zwłaszcza u dzieci.

2. Mucofluid nie dla dzieci i młodzieży

Lek Mucofluid jest przeznaczony do stosowania przez osoby dorosłe. Nie można go podawać dzieciom w wieku poniżej 2 lat. U dzieci mogą wystąpić niepożądane reakcje alergiczne. Ponadto, ze względu na ograniczoną zdolność do wywoływania odruchu kaszlowego u noworodków i niemowląt stosowanie leku zawierającego tą substancję aktywną może wiązać się z ryzykiem skurczu oskrzeli.

Mucofluid nie jest też wskazany dla dzieci starszych i młodzieży, ze względu na brak wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania.

Mimo tych zaleceń Mucofluid stał się lekiem chętnie przepisywanym dzieciom. To zmusiło producentów do podjęcia środków ostrożności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Dowiedz się więcej:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza