Trwa ładowanie...
Przeczytaj comiesięczny raport abcZdrowie
Temat miesiąca: AIDS Czytaj więcej >

Dyskusyjna skuteczność niestandardowego leczenia onkologicznego

W mediach coraz więcej mówi się o ograniczonym dostępie do chemioterapii niestandardowej w Polsce. W odpowiedzi na te doniesienia Ministerstwo Zdrowia opublikowało komunikat z danymi dotyczącymi skuteczności tej formy terapii…

Zobacz film: "Nadekspresja HER2"

spis treści

1. Raport Ministerstwa Zdrowia

Według MZ pacjenci w zaawansowanym stadium choroby nowotworowej, leczeni nowoczesnymi, niestandardowymi lekami przeżywają średnio 248-270 dni. Wiele z tych leków wymaga dodatkowych badań, a zdarza się też, że są podawane poza wskazaniami. Co więcej, bardzo często są to substancje, których przyjmowanie wiąże się z ryzykiem częstych i groźnych powikłań. Niektóre z tych leków uzyskały negatywne oceny zachodnioeuropejskich agencji HTA. Z tego względu wskazane jest monitorowanie ich stosowania.

2. Dla kogo leczenie niestandardowe?

Chemioterapia niestandardowa skierowana jest do osób cierpiących na choroby nowotworowe. Leki stosowane w tej formie terapii często nie są w pełni włączone do refundacji, ani poddane ocenie przez Agencję Oceny Technologii Medycznych.

3. Przeciwwskazania do stosowania terapii niestandardowych

Nie każdy chory i nie w każdej sytuacji może być poddawany leczeniu niestandardowemu. Przeciwwskazaniem do kontynuowania stosowania leku nowotworowego jest między innymi progresja choroby zanotowana w trakcie terapii.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza