Trwa ładowanie...

Dyschezja niemowlęca - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, dyschezja a kolka niemowlęca

Dyschezja niemowlęca to jedna z częstszych przyczyn problemów z brzuszkiem u kilkutygodniowych dzieci. Zaburzenie to często mylone jest z kolką niemowlęcą. Jak rozpoznać dyschezję jelitową i jak pomóc dziecku?

spis treści

1. Co to jest dyschezja niemowlęca?

Dyschezja niemowlęca (jelitowa) to zaburzenie czynnościowe układu pokarmowego u niemowląt, pojawiające się przed ukończeniem 6. miesiąca życia. Zwykle objawy ustępują samoistnie po 3-4 tygodniach od momentu, w którym się pojawiły.

Zobacz film: "Dieta śródziemnomorska a serce"

Dyschezja niemowlęca została dopisana do klasyfikacji zaburzeń układu pokarmowego (kryteria rzymskie IV). Objawy nie są w żaden sposób niebezpieczne dla zdrowia dziecka.

2. Objawy dyschezji niemowlęcej

Do rozpoznania dyschezji jelitowej wymagane są dwa kryteria:

  • płacz i wysiłek, trwający minimum 10 minut, po którym dziecko bez problemu oddaje miękki stolec,
  • brak innych problemów zdrowotnych.

Zaburzenie charakteryzuje nagły, intensywny krzyk i płacz, występujący na kilkanaście minut przed defekacją. Naturalne jest również zaczerwienie twarzy i podkurczanie nóżek.

Poza napadami płaczu u dziecka nie występują żadne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Dodatkowo oddanie stolca sprawia, że niemowlę przestaje płakać, natychmiast się uspokaja.

3. Przyczyny dyschezji niemowlęcej

Dyschezja niemowlęca to niegroźny zespół objawów, występujący u małych dzieci. Przyczyną jest najprawdopodobniej zaburzenie koordynacji mięśni brzucha, spowodowane ich niedojrzałością.

Prawidłowo zwiększenie ciśnienia w jamie brzusznej powinno wpłynąć na rozluźnienie mięśni miednicy, dzięki czemu możliwe staje się oddanie stolca. U niektórych niemowląt proces ten nie przebiega właściwie i potrzebują one nieco więcej czasu.

4. Diagnostyka dyschezji niemowlęcej

Rozpoznanie dyschezji niemowlęcej jest stosunkowo łatwe i nie wymaga przeprowadzenia specjalistycznych badań. Zwykle wystarcza wywiad lekarski i badanie przedmiotowe, które nie ujawnia żadnych nieprawidłowości, związanych z układem pokarmowym.

5. Leczenie dyschezji niemowlęcej

Nie istnieje leczenie dyschezji niemowlęcej, dziecko musi samodzielnie nauczyć się koordynacji mięśni brzucha z miednicą, co zazwyczaj dzieje się przed ukończeniem 9. miesiąca życia.

Nie ma potrzeby stosowania czopków ani robienia lewatywy. Działania te mogą wyrządzić więcej szkody i narazić dziecko na niepotrzebny stres.

6. Jak pomóc dziecku?

W trakcie napadu płaczu rodzice powinni zachować spokój i uzbroić się w cierpliwość, powtarzając sobie, że niedługo wszystko wróci do normy. Kojąco na niemowlę może zadziałać noszenie na rękach, śpiewanie, przytulanie czy kangurowanie.

Wskazany jest też delikatny masaż brzuszka i zastosowanie ciepłych okładów. Warto zdecydować się na konsultację pediatryczną, gdy dodatkowo dziecko cierpi na zaparcia i występuje spadek masy ciała.

7. Dyschezja a kolka niemowlęca

Dyschezja i kolka to jedne z najpopularniejszych zaburzeń pracy układu pokarmowego. Kolka niemowlęca zwykle występuje od 3. tygodnia do 3. miesiąca życia u dziewczynek, a u chłopców nawet trzy miesiące dłużej.

Szacuje się, że kolka dotyka nawet około 30% niemowląt. Zaburzenie to powoduje napady niepokoju i długiego płaczu, współwystępującego z prężeniem się dziecka i podkurczaniem nóżek.

Przyczyną kolki jest prawdopodobnie nagromadzenie dużej ilości gazów w jelitach. Czynniki, przyczyniające się do pojawiania się dolegliwości to alergia na białko mleka krowiego, niewłaściwa technika karmienia, zły rozmiar smoczka, nietolerancja laktozy, niedojrzałość układu pokarmowego lub nerwowego.

Zazwyczaj kolka niemowlęca występuje rzadziej po zmianie nawyków żywieniowych, korekcie diety matki lub mleka modyfikowanego. Dyschezja nie mija natomiast bez względu na wprowadzone działania, do ustąpienia dolegliwości konieczny jest czas. Charakterystyczne jest też to, że dziecko uspokaja się natychmiast po oddaniu luźnego stolca.

Zobacz też:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza