Trwa ładowanie...

Duży obwód brzucha zwiększa ryzyko zachorowania na raka

Powszechnie wiadomo, że nadwaga i otyłość są związane z wieloma problemami zdrowotnymi, w tym z chorobami serca, cukrzycą, wysokim ciśnieniem krwi i niektórymi nowotworami.

Zobacz film: "Nadwaga i otyłość to coraz powszechniejszy problem"

Naukowcy ostrzegali już wcześniej, że oprócz wysokiego wskaźnika masy ciała (BMI) osoby z dużym obwodem brzucha mogą mieć większe ryzyko rozwoju raka, w tym raka piersi i jelit.

Badania wykazały, że z każdym wzrostem obwodu brzucha o 11 cm zwiększa się o 13 proc. ryzyko takich chorób, jak rak piersi, jelit, macicy, przełyku (przewodu pokarmowego), trzustki, nerek, wątroby, żołądka, pęcherzyka żółciowego, tarczycy itd.

Zbyt duży obwód brzucha jest czynnikiem ryzyka nowotworów związanych z otyłością
Zbyt duży obwód brzucha jest czynnikiem ryzyka nowotworów związanych z otyłością (Shutterstock)

Główny autor Heinz Freisling, naukowiec w Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC-WHO) we Francji uważa, że zarówno BMI, jak i to, gdzie tkanka tłuszczowa jest ulokowana na naszym ciele, może zwiększać ryzyko raka. Chodzi przede wszystkim o tłuszcz ulokowany wokół tali, brzucha u bioder.

Nadmiar tkanki tłuszczowej może mieć też wpływ na poziom hormonów płciowych, takich jak estrogen i testosteron, powodować wzrost poziomu insuliny, a tym samym doprowadzić do stanu zapalnego.

W badaniu uwzględniono pomiary BMI, obwód talii i stosunek obwodu talii do obwodu bioder. Naukowcy podkreślają, że wszystkie te wskaźniki są czynnikami, które mogą przyczyniać się do rozwoju nowotworów.

W czasie swoich badań naukowcy połączyli dane zebrane od około 43 000 uczestników, których obserwowali przez 12 lat. W tym czasie u ponad 1 600 osób zdiagnozowano raka związanego z otyłością.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Naukowcy sugerują, że nadwaga lub otyłość jest jedną z najważniejszych możliwych przyczyn raka, zaraz po paleniu. Badanie zostało opublikowane w "British Journal of Cancer".

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza