Trwa ładowanie...

Drink z ciekłym azotem wypalił dziurę w żołądku

Ciekły azot jest ostatnio bardzo modny w restauracjach i barach. Sprawia, że podawane potrawy i koktajle wyglądają zjawiskowo. Najczęściej stosuje się go w przygotowaniu deserów i różnych ciepłych dań. Dzięki niemu można uzyskać zarówno niesamowite efekty wizualne, jak i smakowe, np. przygotować danie, które z wierzchu będzie lodowato zimne, a w środku nadal ciepłe. Jednak operowanie ciekłym azotem wymaga dużej wprawy, ponieważ łatwo o poparzenie.

Zobacz film: "Polacy zapominają o kaloriach w kolorowych napojach"

Czy wiesz, że Polacy zapominają o klaoriach w kolorowych napojach? Zobacz poniższe wideo

Ciekły azot jest często wykorzystywany do przygotowania spektakularnych koktajli, jednak konsekwencje ich wypicia mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia człowieka. Przekonał się o tym 30-letni biznesmen, który po koktajlu z ciekłym azotem musiał przejść operację usunięcia części żołądka.

Mężczyzna wraz z przyjaciółmi był w pubie w Gurgaon, gdzie zamawiali koktajle z ciekłym azotem, który ma temperaturę wrzenia -195,8 stopni Celsjusza. W związku z tym napój miał być wypity dopiero po tym, jak unoszący się nad nim dym zniknie. Jednak mężczyzna wypił koktajl natychmiast po podaniu.

Niemal natychmiast zaczęły pojawiać się dziwne dolegliwości, a w końcu ogromny ból. Kiedy był już zabierany do szpitala, zaczął odczuwać również senność i duszności, a jego brzuch zrobił się bardzo obrzęknięty.

Przeprowadzone badania w szpitalu, do którego przybył, wykazały silną kwasicę mleczanową, czyli wysoki poziom kwasu mlekowego w organizmie. W tomografii komputerowej stwierdzono otwartą dziurę w jamie brzusznej z powodu perforacji żołądka lub jelit.

Dr Amit Deepta Goswami, konsultant bariatryczny w szpitalu Columbia Asia w Gurgaon powiedział, że picie ciekłego azotu może doprowadzić do prawdziwego spustoszenia w organizmie człowieka. Normalnie ciekły azot zaczyna parować, gdy jest pozostawiony w temperaturze pokojowej. W przypadku tego mężczyzny gaz nie miał żadnej drogi ujścia, gdy trafił do żołądka po spożyciu. Zwieracz żołądka był zamknięty i doszło do perforacji.

Dodał również, że żołądek mężczyzny był nienormalnie spuchnięty. Miał nieprawidłowe tętno, ciśnienie krwi i nasycenie tlenem.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Dr Goswami dodał, że nie miał pewności, czy mężczyzna przeżyje i uprzedził rodzinę, że może umrzeć na stole operacyjnym. Na szczęście po trzech dniach od zabiegu biznesman zaczął powracać do zdrowia.

Dr Mrigank S Sharma, chirurg, ostrzega przed niebezpieczeństwem wynikającym z płynnego azotu. Wyjaśnia on, że ciekły azot może doprowadzić do odmrożeń w każdej tkance człowieka. Ponadto, gdy zmienia się z cieczy w gaz, powiększa się nawet ponad 500 razy, więc jeśli zostanie połknięty i dostanie się do żołądka, może eksplodować. To nie pierwszy taki przypadek. W grudniu 2014 roku dramat po wypiciu niebezpiecznego drinka przeżyła młoda Brytyjka. Kobieta trafiła do szpitala, gdzie lekarze musieli wyciąć jej żołądek.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza