Trwa ładowanie...

Drętwienie rąk. Objaw groźnych schorzeń, który często bagatelizujemy

Drętwienie rąk to zaburzenie czucia, do którego dochodzi na skutek niedostatecznego unerwienia bądź ukrwienia. W konsekwencji pojawia się mrowienie, ręka jest osłabiona, przez co wykonywanie najprostszych czynności okazuje się problematyczne. Jeżeli dolegliwości tego typu mają tendencję do nawracania, nasilają się, a w dodatku odczuwamy przy tym inne objawy, powinniśmy skonsultować się z lekarzem – może to świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych.

Zobacz film: "Dlaczego dłonie drętwieją podczas snu?"

Artykuł jest częścią akcji "Pomyśl o sobie – sprawdzamy zdrowie Polaków w pandemii". Wypełnij TEST i dowiedz się, czego tak naprawdę potrzebuje twój organizm.

spis treści

1. Drętwienie rąk. Kiedy powinno niepokoić?

- Właściwym terminem medycznym określającym wszelkiego rodzaju "drętwienie" czy "mrowienie" jest "parestezja" lub "parestezje". To słowo pochodzenia greckiego i składa się z dwóch członów tj. "para" (niewłaściwe) i "aisthesia" (odczucie) – wyjaśnia dr Adam Hirschfeld neurolog z Oddziału Neurologii i Udarowego Centrum Medycznego HCP w Poznaniu.

- Jest to dolegliwość zgłaszana niezwykle często i dotykająca właściwie każdego obszaru ciała. Nie pomylę się, mówiąc, że właściwie każdy człowiek doświadcza w ciągu swojego życia różnego typu parestezji. Parestezje dzielimy na te występujące nagle lub przewlekle oraz takie, które dotykają jednej lub obu kończyn górnych. Jednak jest to podział sztuczny, bo zaburzenia te mogą ewoluować i ciężko je w ten sposób kategoryzować – tłumaczy w rozmowie z WP abcZdrowie ekspert.

Które z parestezji powinny wzbudzić naszą czujność?

- Zasadniczo wszystkie objawy występujące nagle, bez wyraźnej przyczyny lub związku z naszymi codziennymi poczynaniami powinny nas bardziej zaniepokoić. Inaczej bowiem prezentują się silne parestezje ręki, które wystąpiły nagle, pierwszy raz podczas spożywania posiłku, a inaczej takie po paru godzinach treningu siłowego. Dla jasności - te pierwsze zaniepokoiłyby mnie bardziej – wyjaśnia neurolog.

Ekspert dodaje, że to, czego powinniśmy obawiać się najbardziej, to nagłe syuacje jednostronnego drętwienia ręki.

- Może to być sygnał wskazujący na udar mózgu. Najczęściej drętwieniu towarzyszyć będzie osłabienie siły mięśniowej, czasem zaburzenia mowy lub równowagi. Jest to sytuacja absolutnie najistotniejsza do wyróżnienia w kategorii drętwienia rąk. Zatem jeśli nie ma żadnej uchwytnej przyczyny dla nagłego zdrętwienia ręki (z lub bez osłabienia mięśni), należy udać się niezwłocznie po poradę lekarską - ostrzega lekarz.

- W przypadku jeśli takie mocne drętwienie ustąpi samoistnie, nadal powinniśmy dążyć do kontaktu z lekarzem. Na pocieszenie powiem, że wybiórcze zdrętwienie dłoni bez żadnych innych dolegliwości nie stanowi raczej przewodniej manifestacji udaru mózgu – podkreśla dr Hirschfeld.

Ekspert dodaje, że to, co zdarza się najczęściej, to drętwienia jednostronne wywołane uciskiem na nerwy.

- Są to jednak procesy, które zaliczyłbym raczej do przewlekłych o zmiennym nasileniu. Zespoły, które pokrótce omawiamy, są jedynie ostatecznym objawem, który może być wspólny dla wielu różnych przyczyn. Ucisk na nerw może powstać chociażby w przypadku procesu zapalnego i następczego obrzęku okolicznych tkanek, rozrostu guza czy zmian kostnych. Bez odpowiednich badań nie jesteśmy oczywiście w stanie określić tej przyczyny – precyzuje dr Hirschfeld.

Kolejną z częstszych neuropatii uciskowych będą zmiany lokalizujące się w odcinku szyjnym kręgosłupa.

- Dolegliwości często przebiegać będą pod postacią rwy barkowej, czasem nazywanej ramienną. To taki odpowiednik rwy kulszowej tylko dotykający kończyny górnej. Oczywiście sytuacja, w której dolegliwości będą obejmowały jedynie rękę, stanowi rzadkość. Najczęściej mrowienie i ból rozciąga się poprzez bark i całą kończynę aż po koniuszki palców – podkreśla neurolog.

2. Drętwienie a zespół cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka objawia się mrowieniem palców. Osłabieniu ulega przy tym możliwość chwytu, a wykonywane ruchy są nieprecyzyjne.

- Zdaje się, że najczęstszą z neuropatii uciskowych jest zespół cieśni nadgarstka. Nazwa zespołu wskazuje na miejsce ucisku, czyli kanał nadgarstka. Objawia się ona jako drętwienie czy nieprzyjemne odczucia w obrębie kciuka, palca wskazującego, środkowego i połowy palca serdecznego. Często zespół ten rozwija się w następstwie niewłaściwej pozycji dłoni podczas długotrwale wykonywanej pracy, ale nie tylko – wyjaśnia dr Hisrchfeld.

Czasami drętwienie rąk może wybudzać ze snu, jednak wraz z rozwojem schorzenia, pojawić się może ono kilkakrotnie w nocy, dodatkowo promieniując do przedramienia i barku.

- Co gorsze, objawy potrafią nasilać się w trakcie nocy i zaburzyć tym samym odpoczynek. Chroniczny brak snu dodatkowo nasili nieprzyjemne odczucia. Z czasem może dojść do zaników mięśniowych, osłabienia palców i trudności z wykonywaniem precyzyjnych czynności – dodaje neurolog.

Drętwienie i ból pojawiające się w dzień, szczególnie podczas wysiłku, są oznaką drugiego stadium choroby. W trzecim stadium dochodzi do nasilenia objawów oraz powstania zaników mięśniowych. Mniej dokuczliwe objawy nie są sygnałem powrotu do zdrowia, a oznaką pogłębiania się zmian degeneracyjnych nerwu.

Rozwojowi tego schorzenia sprzyja powtarzalne wykonywanie czynności przeciążających rękę (praca przy komputerze, praca na hali produkcyjnej, gra na instrumencie).

3. Polineuropatie

- Dominującą przyczyną rozsianych dolegliwości czuciowych, w tym drętwienia, mrowienia czy palenia obu rąk będą polineuropatie. Powstają one w przebiegu przewlekłego uszkadzania nerwów. Oczywiście tak rozległy proces rzadko dotykać będzie jedynie rąk, a nawet jeśli, to jako przejściowy etap do dalszych dolegliwości – tłumaczy dr Hirschfeld.

Przyczynami polineuropatii mogą być:

- Najczęstszą przyczyną będzie tu polineuropatia powstająca w przebiegu cukrzycy. Także osoby chorujące na cukrzycę powinny być świadome tego zagrożenia i poza dbałością o właściwe wyrównanie poziomu cukru, konsultować z lekarzem nowe dolegliwości. Inną, stosunkowo powszechną jednostką, która u sporej grupy osób również prowadzi do polineuropatii, jest choroba alkoholowa – precyzuje dr Hirschfeld.

Nieco inaczej będzie prezentować się drętwienie rąk, któremu towarzyszy obrzęk stawów czy zmiany skórne.

- Zakładam, że większość osób w takiej sytuacji jest raczej zaniepokojona i odruchowo szuka fachowej pomocy. Parestezje rąk z obrzękiem stawów mogą świadczyć o chorobie reumatycznej. Najczęściej kojarzoną chorobą w tej kategorii jest reumatoidalne zapalenie stawów (RZS). To, co jeszcze pokutuje w naszej społecznej świadomości, to łączenie RZS z wiekiem podeszłym – tłumaczy neurolog.

To prawda, że zmiany będą bardziej nasilone i widoczne wraz z upływem lat, natomiast szczyt zachorowań notuje się pomiędzy 35. a 50. rokiem życia.

- RZS dotyka kilkukrotnie częściej kobiet. Także nasza 35-letnia znajoma wspominająca o tym, że drętwieją jej dłonie i czuje, jakby miała obrzęknięte niektóre stawy, najczęściej nie wywoła u nas skojarzenia z RZS, a powinna. W szczególności, że wcześniej wdrożone leczenie modyfikujące przebieg choroby zapewnia lepsze rezultaty – wyjaśnia dr Hirschfeld.

Dr Hirschfeld wspomina jeszcze o objawie drętwienia rąk, który łączy się z napadowym skurczem tętniczek.

- Nosi on nazwę objawu Raynauda i występuje częściej u młodych kobiet. Może pojawiać się w szczególności w wypadku wychłodzenia rąk. Dochodzi wtedy do charakterystycznych, przejściowych zmian w kolorze skóry dłoni. Początkowo ręce bledną, następnie stają się sine, by w końcowej fazie ulec zaczerwienieniu.

- W większości przypadków objaw Raynauda prowadzi jedynie do nieprzyjemnych odczuć i zaburzeń natury estetycznej. Zdarza się jednak, że może przebiegać agresywniej, prowadząc do owrzodzeń dłoni. Należy również różnicować go z zespołem Raynauda, który występuje w przebiegu innych chorób. Stąd też niezbędna jest tu konsultacja u specjalisty – precyzuje dr Hirschfeld.

4. Co powoduje drętwienie rąk w nocy?

Do drętwienia rąk w nocy dochodzi na skutek długotrwałego ucisku na nerwy i naczynia krwionośne ciała.

Ułożenie się w niefizjologicznej pozycji lub w pozycji obciążającej kończyny ciężarem naszego ciała sprzyja ograniczeniu przepływu krwi w kończynach i pojawieniu się drętwienia. Także bardzo długi czas przebywania w jednej pozycji ciała może wywołać drętwienie.

- Ucisk na nerwy może być wywołany przez nas samych. Występujące wtedy drętwienie kończyny czy konkretniej ręki jest dość charakterystyczne i chyba każdy z nas miał okazję tego doświadczyć. Zjawisko jest dość nieprzyjemne i ustępuje szybko po zmianie pozycji ciała. Są tu oczywiście niechlubne wyjątki, a jednym z nich jest tzw. porażenie sobotniej nocy - komentuje neurolog.

- Zaznaczę, że może dochodzić do niego również w inne dni kalendarzowe. Warunkiem jest tu wystąpienie bardzo głębokiego snu np. takiego po sobotniej imprezie, który uniemożliwi nam odruchową zmianę pozycji ciała i spowoduje wielogodzinny ucisk na nerw promieniowy w obrębie ramienia. Niestety w efekcie całonocnego ucisku na nerw dochodzi do niedowładu kończyny górnej, który może wymagać długotrwałej rehabilitacji – wyjaśnia dr Hirschfeld.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Lek. Jerzy Bajko
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza