Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Drastyczny wzrost zgonów wśród osób po 65. r.ż. Nie ma związku z pandemią COVID-19

"The Lancet" i kilkaset innych prestiżowych magazynów opublikowało raport, będący apelem do światowych przywódców. Jego celem jest przeciwdziałanie globalnemu ociepleniu. Okazuje się, że ma ono dramatyczny wpływ na zdrowie i życie ludzkie.

Zobacz film: "Susza w Polsce. Ekspert o źródłach problemu i katastrofalnych skutkach"

spis treści

1. Apel redaktorów naczelnych

Redaktorzy naczelni ponad 220 magazynów naukowych – w tym "The Lancet", "British Medical Journal" czy "PLOS Medicine" – opublikowali apel "Wezwanie do podjęcia działań nadzwyczajnych w celu ograniczenia globalnego wzrostu temperatury, przywrócenia bioróżnorodności i ochrony zdrowia”.

Wzrost umieralności wśród osób po 65. r.ż. spowodowany jest globalnym ociepleniem
Wzrost umieralności wśród osób po 65. r.ż. spowodowany jest globalnym ociepleniem (Getty Images)

Publikacja pojawiła się w związku z planowanym COP26 – konferencją klimatyczną w Glasgow.

Autorzy nawiązują w nim do podnoszonej od lat kwestii – globalnego ocieplenia. Jak można przeczytać w artykule: "wzywamy do podjęcia pilnych działań w celu utrzymania wzrostu średniej temperatury na świecie poniżej 1,5 st. Celsjusza, powstrzymania niszczenia przyrody i ochrony zdrowia (...).Globalne wzrosty temperatur i niszczenie świata naturalnego już teraz szkodzą zdrowiu, na co od dziesięcioleci zwracają uwagę pracownicy służby zdrowia".

Zdaniem autorów publikacji dobrze znane są konsekwencje podnoszenia się temperatury w związku z globalnym ociepleniem.

2. Wzrost temperatury powoduje wyższą śmiertelność

O zmianach klimatycznych mówi się najczęściej w odniesieniu do środowiska, ale specjaliści przypominają, że globalne ocieplenie ma duży wpływ także na sektor zdrowia publicznego.

Wzrost temperatury, jak możemy przeczytać w "The Lancet", może powodować:

"odwodnienie i utratę funkcji nerek, nowotwory dermatologiczne, infekcje tropikalne, niekorzystne skutki dla zdrowia psychicznego, powikłania ciąży, alergie oraz zachorowalność i śmiertelność sercowo-naczyniową i płucną".

Co istotne najwyższą cenę zmian klimatycznych płacą najsłabsi – dzieci, mniejszości etniczne i społeczności krajów rozwijających się, osoby przewlekle chore, a także – seniorzy.

Na przestrzeni ostatnich 20 lat umieralność związana z upałami wzrosła aż o 50 proc. wśród osób po 65 roku życia. Nic dziwnego – ostatnie lata należały do najgorętszych, a organizacja Climate Action Tracker alarmuje, że globalne ocieplenie przyspiesza.

3. Walka z COVID-19 stawiana za wzór

W "The Lancet Planetary Health" pojawiła się publikacja, która przedstawiła wyniki analizy śmiertelności w aż 43 krajach na całym świecie. Jej autorzy informują, że spadła liczba zgonów spowodowanych niskimi temperaturami, natomiast wzrasta – spowodowana wysokimi. Zdaniem naukowców na każde 100 tys. osób przypada 74 nadmiernych zgonów z powodu wyjątkowo niskich lub wysokich temperatur.

Czy badacze widzą wyjście z tej sytuacji? Wystosowany apel redaktorów magazynów naukowych podkreśla konieczność wzięcia odpowiedzialności przez bogate kraje. Autorzy publikacji podkreślają także, iż "rządy muszą dokonać fundamentalnych zmian w sposobie organizacji naszych społeczeństw i gospodarek oraz w naszym stylu życia".

Co stawiają za wzór? Walkę z pandemią COVID-19, na którą przeznacza się gigantyczne środki finansowe – te są potrzebne także na starcie z niebezpiecznymi zmianami klimatycznymi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza