Drapanie w gardle – domowe sposoby, leczenie
Drapanie w gardle, chrypka i suchość w gardle , które najczęściej pojawiają się w okresie jesiennym i zimowym. Istnieją oczywiście domowe sposoby, które mogą złagodzić nieprzyjemne objawy. Jednak przy dłużej utrzymujących się objawach należy udać się do lekarza, ponieważ drapanie w gardle i inne towarzyszące objawy mogą sugerować chorobę.
Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"
1. Domowe sposoby na drapanie w gardle
Drapanie w gardle może być nie tylko uciążliwą dolegliwością, ale także powodem częstych infekcji górnych dróg oddechowych dla przykładu stanu zapalnego gardła, ponieważ wysuszona śluzówka nie jest barierą dla wirusów czy bakterii i innymi patogenami . Domowe sposoby na drapanie w gardle mogą być elementem dodatkowym przy kuracji farmakologicznej.
Najczęstszą metodą na drapanie w gardle są metody naturalne, czyli zioła i rośliny, które mają właściwości nie tylko przeciwzapalne, antyseptyczne, ale także nawilżą śluzówkę gardła. Do roślin, które mogą pobudzić wydzielanie śliny, co wpłynie na właściwe nawilżenie gardła należą dla przykładu goryczka żółta, mięta pieprzowa czy imbir. Dziewanna powoduje zwiększenie śluzu w drogach oddechowych, co również wpłynie pozytywnie na nawilżenie śluzówki. Na drapanie w gardle w domowych warunkach można wybrać przykładowo tymianek , aloes, ale także korzeń prawoślazu, ponieważ zioła te nie tylko odpowiednio nawilżą gardło i zminimalizują drapanie w gardle czy chrypę, ale także mają właściwości antyseptyczne, czyli blokują rozwój infekcji, ponieważ są blokadą dla wszelkich wirusów i bakterii.
To też warto wiedzieć
Oczywiście w przypadku ziół tak jak w przypadku leków należy zapoznać się z ewentualnymi przeciwwskazaniami. Napary z ziół nie są zalecane dla osób z nadciśnieniem, czy chorych na nerki, ponieważ niektóre z ziół mają właściwości moczopędne. Z domowych sposobów na drapanie w gardle zaleca się również wszelkie napary do płukania gardła czy maści, balsamy do nacierania. Jeśli pojawiło się drapanie w gardle i suchość nie należy stosować płukanki z szałwii i soli kuchennej, ponieważ oba składniki mogą dodatkowo podrażnić śluzówkę gardła.
Na drapanie w gardle mogą także pomóc olejki eteryczne , a dokładnie inhalacje wykonane dla przykładu z olejku sosnowego, eukaliptusowego czy kamforowego. Ich zaletą jest nie tylko nawilżenie śluzówki gardła, ale także udrożnienie nosa przy katarze. Drapanie w gardle może również zneutralizować wykonany w domu wywar do płukania gardła, którego głównym składnikiem jest siemię lniane .
2. Farmakologiczne metody leczenia
Oczywiście naturalne sposoby powinny być tylko wspomagającymi metodami w trakcie leczenia farmakologicznego zwłaszcza przy przewlekłych stanach zapalnych. Dlatego jeśli drapanie w gardle nie ustępuje po dwóch tygodniach należy skonsultować się z lekarzem, który zleci odpowiednie badania i dopasuje leczenie do postawionej diagnozy. Drapanie w gardle może być tylko jednym z objawów choroby. Kuracja może opierać się na podawaniu leków przeciwzapalnych, syropów przeciwkaszlowych, ale w ostrych stanach chorobowym lekarz może zdecydować się na podanie antybiotyku . Dla większej pewności przy doborze antybiotyku lekarz powinien zlecić wymaz z gardła i nosa.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.