Drapacz lekarski – właściwości, działanie i zastosowanie
Drapacz lekarski to roślina zielna z rodziny astrowatych, która swoją nazwę zawdzięcza kolczastym liściom. Ma gorzki smak, jest zasobna w minerały oraz substancje, które łagodzą dolegliwości trawienne oraz wzmagają apetyt. Kiedy i jak ją stosować? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania?
Zobacz film: "Odtrucie wątroby. Te domowe sposoby pomogą z detoksykacją"
- 1. Co to jest drapacz lekarski?
- 2. Właściwości drapacza lekarskiego
- 3. Działanie knikusa benedyktyńskiego
- 4. Zastosowanie benedyktynka
- 5. Działania niepożądane, przeciwwskazania i środki ostrożności
1. Co to jest drapacz lekarski?
Drapacz lekarski, inaczej knikus benedyktyński (Cnicus benedictus L.), to gatunek rośliny jednorocznej, który należy do rodziny astrowatych (Asteraceae). Występuje w krajach basenu Morza Śródziemnego, w Polsce jest uprawiany. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych i na wapiennej glebie.
Knikus benedyktyński był niegdyś jedną z najbardziej popularnych roślin zielarskich, jakie można było znaleźć w ogrodach benedyktynów. Na jego bazie mnisi opracowali receptury swoich słynnych nalewek ziołowych: nalewkę Chartreusse i Benedictine. Inne nazwy rośliny to oset błogosławiony, benedyktynek czy oset lekarski.
Swoim wyglądem drapacz lekarski przypomina oset, jednak w przeciwieństwie do niego nie jest chwastem – ma wiele cennych właściwości prozdrowotnych i leczniczych. Osiąga około 40 cm wysokości. Jego łodyga jest gęsto owłosiona, mocno rozgałęziona, zaopatrzona w kolczaste liście i lekko lepka. Na szczycie pędów wyrastają żółte i rurkowate kwiaty zebrane w kolczaste koszyczki. Owoce są niełupkami pokrytymi puchem.
2. Właściwości drapacza lekarskiego
Drapacz lekarski to roślina lecznicza. Surowiec stanowi ziele i liście. Zbiera się je przed kwitnieniem, gdy benedyktynek osiągnie około 10 cm wysokości, to jest w czerwcu oraz w połowie lata. Poddaje się je naturalnemu suszeniu w przewiewnych pomieszczeniach.
Roślinę wyróżnia obecność wielu cennych substancji, takich jak:
- garbniki,
- śluzy,
- śladowe ilości olejku eterycznego,
- flawonoidy,
- substancje antybiotyczne (dodekadienotetraina)
Drapacz lekarski zawiera także witaminy i sole mineralne:
- jod,
- magnez,
- wapń,
- potas),
- witaminy B z grupy B i PP)
- gorycz knicyna (nadaje jej bardzo gorzki smaku).
3. Działanie knikusa benedyktyńskiego
Drapacz lekarski traktuje się jako środek wzmacniający polecany rekonwalescentom oraz osobom wycieńczonym. Stosuje się go w celu uzupełnienia witamin i minerałów. Roślina ma również dobroczynny wpływ na układ pokarmowy, ponieważ:
- pobudza wydzielanie soków żołądkowych,
- tonuje bóle brzucha, działa łagodząco na zaburzenia jelitowo-żołądkowe i błony śluzowe żołądka i jelit,
- działa wspomagająco przy dolegliwościach trawiennych, niweluje niestrawność,
- działa wiatropędnie,
- wzmaga apetyt. To środek pobudzający wydzielanie soku żołądkowego,
- korzystnie działa na wątrobę, pobudza jej czynność, zwiększa wydzielanie żółci,
- reguluje przemianę materii,
- przeciwdziała nadmiernej fermentacji jelitowej.
Ponadto drapacz lekarski działa słabo moczopędnie i bakteriobójczo, grzybobójczo oraz przeciwzapalnie. Dzięki temu jest pomocny w łagodzeniu nieprzyjemnych dolegliwości związanych z bolesnym miesiączkowaniem i okresem przekwitania u kobiet.
4. Zastosowanie benedyktynka
Najczęściej stosuje się odwar i napar z drapacza lekarskiego, które są pomocne w przypadku zaparć, hemoroidów i niestrawności, a także zaburzeń pracy wątroby. Wykorzystuje się je także w leczeniu gruźlicy i anoreksji, wyczerpania psychicznego i depresji. Pomocniczo można po niego sięgać w celu wzmożenia laktacji.
Jak zrobić odwar z ziela drapacza lekarskiego? Łyżkę suszu zalewa się szklanką wody i gotuje pod przykryciem 5 minut (od chwili, gdy ciecz się zagotuje). Następnie wystarczy go przecedzić. Pije się porcje 1/4 szklanki 2-3 razy dziennie.
Aby przygotować napar, wystarczy dwie łyżki ziół zalać szklanką wrzątku, zaparzać około 15 minut i po odcedzeniu 2-3 razy dziennie po ½ szklanki. Można także zemleć w młynku ziele i zjadać je 2-3 razy dziennie po 1 g, popijając szklanką wody.
5. Działania niepożądane, przeciwwskazania i środki ostrożności
Choć drapacza lekarski przynosi wiele korzyści dla zdrowia, nie każdy może go stosować. Nie wolno zażywać ziela przy chorobie wrzodowej i ciężkich schorzeniach jelit, jak również przy uczuleniach na ziele drapacza lub inne rośliny z tej grupy.
Bardzo ważne jest, by kobiety w ciąży oraz karmiące piersią przed użyciem odwaru, naparu czy suszu w innej postaci skonsultowały się z lekarzem.
Nie należy także przyjmować zbyt dużych dawek zioła (powyżej 5 g na napar), ponieważ mogą pojawić się działania niepożądane, takie jak nudności, biegunki oraz wymioty (to dlatego niegdyś oset lekarski był wykorzystywany jako środek wymiotny).
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.