Trwa ładowanie...

Drag queen – kim są drag queen, kreacja, znane drag queen

Konkurs Eurowizja w 2014 roku rozsławił reprezentantkę Austrii - Conchitę Wurst. Wiele osób nazywało Conchitę homoseksualistą, transwestytą, transseksualistą podczas gdy w istocie jest ona po prostu tzw. drag queen. Zresztą nie ona pierwsza w show-biznesie. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na temat tego kim są drag queen, jaka jest ich historia oraz poznaj nazwiska najbardziej rozpoznawanych drag queen show-biznesu.

Zobacz film: "Drag Queen"

spis treści

1. Kim są drag queen?

Drag queen to nic innego jak wykreowana przez artystę postać sceniczna. W historii show-biznesu znacznie częściej tworzyli takie postaci mężczyźni. Odpowiednikiem męskiego drag queen jet tworzona przez kobiety kreacja drag king.

Słowo „drag” z angielskiego oznacza „być w ubraniu płci przeciwnej”, natomiast słowo „queen” oznacza królową – drag queen jest więc mężczyzną, przebranym za kobietę w sposób bardzo efektywny i sceniczny, wręcz stworzony do przebywania na scenie.

Drag queen zazwyczaj nie wyglądają jak typowe kobiety, a wręcz ich kreacje przybierają charakter przesadzony, karykaturalny – drag queen zwykle noszą ciekawe, ekscentryczne kobiece fryzury, bardzo długie paznokcie, rzucającą się w oczy biżuterie.

Na scenie odznacza je przede wszystkim bardzo ostry makijaż i wymyślne stroje. Co należy podkreślić – jest to kreacja sceniczna, a nie problem z identyfikacją płci czy zaburzenie seksualne.

Wiele osób myli często drag queen z transwestytami czy transseksualistami – są to jednak zupełnie różne kwestie. Nie należy utożsamiać aktora czy piosenkarza z odgrywaną przez niego rolą drag queen – jak zostało wspomniane wcześniej jest to tylko kreacja artystyczna.

2. Kreacja drag queen

Drag queen nie wyglądają jak zwykłe kobiety, a wiele z nich wypowiada się, że nawet nie chcę tak wyglądać. Dlaczego? Aby zarabiać i zabawiać! Dlatego drag queen z założenia są zwykle „przesadnie” kobiece – zakładają wymyślne, kolorowe peruki, doczepiają nienaturalnie długie rzęsy czy też malują oczy na jaskrawe, brokatowe kolory.

Również choreografia jaką zwykle prezentują drag queen na scenie jest przerysowana, pokazująca raczej parodię niż prawdziwe zachowanie kobiety. Ubrania drag queen są dziwacznie skrojone, pełne kiczowatym barw – piętnastocentymetrowe szpilki to w tym biznesie norma.

Często też kreacje drag queen nie są w stu procentach kobiece - zostawiają one jakieś elementy typowe dla mężczyzny np. brodę czy wąsy. Drag queen często posługują się innymi danymi osobowymi – dla przykładu Conchita Wurst to w istocie Thomas Neuwirth.

3. Znane drag queen

Warto wspomnieć, że to właśnie w Polsce powstał jednej z pierwszych filmów w którym wystąpiła drag queen – w „Piętro wyżej” Eugeniusz Bodo wcielił się w postać Mae West i zaśpiewał dla publiczności piosenkę „Sex appeal”.

Eugeniusz Bodo nie jest jednak drag queen i nigdy nie był, jedynie wcielił się w taką rolę. Zaś jeśli chodzi o drag queen z krwi i kości to do najpopularniejszych artystek należy zaliczyć przede wszystkim Olivię Jones, Divine, Alexis oraz Chi Chi.

4. Historia drag queen

Termin został po raz pierwszy użyty w społeczności gejowskiej w USA w latach 20. i 30. XX wieku. Drag było skrótem od dressed as a girl, a queen określało efektywny wygląd.

Przedstawienia drag queen miały na celu parodię płci, są znane od wielu lat. W starytności wszystkie role były odgrywane przez mężczyzn, natomiast w japońskim teatrze Takarazuka Revue aktorkami były jedynie kobiety.

Drag queen zapoczątkowały ruch emancypacji gejów i lesbijek, dlatego też pojawiają się na paradach równości i wydarzeniach, dotyczących tolerancji.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza