Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Donosicielstwo w pracy

Każde dziecko wie, że nikt nie lubi skarżypyty. Skarżenie na inne dzieci zwykle nie jest także pochwalane przez nauczycieli. W późniejszym życiu bywa, że ta wiedza zanika i stąd bierze się donosicielstwo w pracy wśród dorosłych ludzi. Funkcjonowanie każdej firmy powinno opierać się na zaufaniu. Wystarczą tylko jedna osoba i jeden donos, aby zaburzyć pracę całego działu czy teamu w firmie. Obniża to morale innych pracowników, a w efekcie prowadzi do redukcji efektywności załogi.

Zobacz film: "Depresja - przyczyny"

spis treści

1. Donosicielstwo

Nie można mylić donosicielstwa z obowiązkiem informowania zwierzchnika o problemach, takich jak molestowanie seksualne, dyskryminacja czy przemoc. Donosicielstwo w pracy dotyczy spraw błahych, czyli takich, które nie zaburzają pracy w firmie. Mogą to być takie sytuacje, jak brak białej koszuli czy drobne spóźnienia. Najgorsze są jednak oskarżenia nieprawdziwe, wyssane z palca.

Donosicielstwo może być zawoalowaną formą pseudodbałości o prestiż i funkcjonowanie firmy, a w rzeczywistości służyć jako mechanizm niezdrowej rywalizacji ze współpracownikami czy być sposobem na awans w strukturach przedsiębiorstwa. Pamiętaj, aby nigdy nie oskarżać nikogo o donosicielstwo, nie mając pewności. Nie rozpoczynaj także plotek dotyczących potencjalnego donosiciela, gdyż generujesz nieprzyjemną atmosferę w firmie i sam wzbudzasz podejrzenia co do swojej osoby.

2. Kto może być donosicielem w pracy?

Donosicielem może stać się osoba, której obowiązki są ograniczane przez zwierzchnika. W takiej sytuacji każdy pracownik czuje się zagrożony. Naturalną reakcją stają się agresja i oburzenie. Dzięki donoszeniu na innych, donosiciel czuje, że prezentuje siebie w lepszym świetle i może niejako zrehabilitować się w oczach przełożonego.

Tendencję do donoszenia na innych może wykazywać też osoba, która bywa niemiła i zazdrosna w stosunku do innych pracowników. Jeśli zupełnie jawnie krytykuje innych, bardzo prawdopodobne, że robi to także za zamkniętymi drzwiami u przełożonego. Donosicielem może stać się również osoba, którą ciągle omija awans w firmie. Zazdrość w stosunku do osiągnięć innych pracowników może prowadzić do donosicielstwa w pracy.

3. Jak radzić sobie z donosicielstwem w pracy?

Chociaż sukces w pracy buduje się latami, dość szybko może zostać zniszczony przez drobny donos do szefa. Jako współpracownik donosiciela możesz wypróbować kilka sposobów na to, aby go unieszkodliwić.

 • Nie opowiadaj podejrzanemu o swoim życiu prywatnym ani o aktualnych projektach w pracy – nawet drobna rzecz może urosnąć w ustach donosiciela do zbrodni.
 • Staraj się być dobrym pracownikiem, robić trochę więcej niż jest to od ciebie wymagane - wówczas szef, słysząc oskarżenia, raczej nie weźmie ich pod uwagę.
 • Ognia nie zwalcza się ogniem. Nie próbuj donosić na donosiciela. Może to tylko zepsuć ci opinię w oczach współpracowników i przełożonych.
 • Nie reaguj na oskarżenia ze strony donosiciela. Agresja i próby wyjaśniania mogą ci tylko zaszkodzić.

Jeśli wśród twoich podwładnych działa donosiciel, spróbuj działać w poniższy sposób:

 • nie nagradzaj za donosicielstwo;
 • wyjaśnij, że donoszenie na innych nie działa pozytywnie na efektywność pracy;
 • spraw, by donosiciel miał dużo do zrobienia, wtedy nie będzie miał czasu na obserwację współpracowników.

Donosicielstwo w pracy nie jest dobrze widziane ani przez kolegów z pracy, ani przez zwierzchników. Dobrze jest o tym pamiętać, zanim zdecydujemy się poinformować szefa o drobnych przewinieniach nielubianego kolegi z pracy. Tak naprawdę donosicielstwo świadczy o osobistych problemach i frustracjach donosiciela w związku z lepszą sytuacją zawodową kolegów z pracy. Zwykle osoba, na którą poczyniono donos, nie jest tak naprawdę niczemu winna. To donosiciel powinien dokonać wglądu w siebie i zastanowić się, czy jego zachowanie nie jest przypadkiem podyktowane indywidualnymi trudnościami i zazdrością o sukcesy zawodowe współpracowników. Dobrym pomysłem przeciwdziałania donosicielstwu w pracy jest dbałość o integrację kadry pracowniczej i dobra jakość wzajemnej komunikacji.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Mgr Kamila Drozd
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza