Trwa ładowanie...

Jak przyspieszyć poród - czy można przyspieszyć poród, sposoby wyywoływania porodu

Z najnowszych badań wynika, że ponad połowa kobiet spodziewających się dziecka, pod koniec ciąży próbuje różnych domowych sposobów na wywołanie porodu. Najpopularniejsze sposoby na to, jak przyspieszyć poród, to chodzenie, uprawianie seksu, ostre jedzenie lub stymulacja sutków. Na takie metody przyspieszania porodu decydują się zazwyczaj młode kobiety, które są w ciąży pierwszy raz i których ciąża przekroczyła już 39. tydzień.

Zobacz film: "Poród w prywatnej klinice?"

spis treści

1. Jak przyspieszyć poród - czy można przyspieszyć poród?

Źródłem wiedzy na temat tego jak przyspieszyć poród są zwykle przyjaciele i rodzina. Okazuje się, że mniej niż połowa ciężarnych rozmawia ze swoim lekarzem, jak przyspieszyć poród.

W 2008 roku przez 4 miesiące naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Ohio rozdawali kwestionariusze kobietom, które leżały w szpitalu po porodzie. Uczestniczki badania były w wieku powyżej 18 lat, a ich ciąża trwała przynajmniej 37 tygodni. Dzieci, które urodziły, były zdrowe i nie wymagały intensywnej opieki. Jak się okazuje, spośród 201 badanych kobiet, aż 102, czyli 50,7%, zastosowały metody wywoływania porodu.

Twórca badania – profesor Jonathan Schaffir – twierdzi, że chociaż domowe sposoby na to jak przyspieszyć nie są szkodliwe dla matki ani dziecka, to lekarz prowadzący ciążę powinien o nich wiedzieć. Niepokojący jest sam fakt, że tak wiele kobiet chce wcześniej zakończyć ciążę.

Mechanizm indukcji porodunie jest do końca poznany, ale najprawdopodobniej ważną rolę odgrywają w nim hormony wydzielane przez płód. Wynika z tego, że bez względu na kroki, jakie kobiety podejmują w celu przyspieszenia porodu, tak naprawdę nie mają większego wpływu na to, jak przyspieszyć poród.

Aktywne rodzenie
Aktywne rodzenie

Spośród 102 badanych kobiet, które próbowały wywołać ciążę, aż 87 wybrało chodzenie.

zobacz galerię

2. Jak przyspieszyć poród - sposoby wywoływania porodu

Profesor Jonathan Schaffir przedstawił w swoim kwestionariuszu 11 metod na to jak przyspieszyć poród. Zadaniem badanych kobiet było wskazanie, z których metod skorzystały. Oto najpopularniejsze metody na to, jak przyspieszyć poród:

Ponadto w kwestionariuszu należało uzupełnić podstawowe dane demograficzne i wskazać, od kogo kobieta dowiedziała się o sposobach na to, jak przyspieszyć poród.

Zobacz też:

Okazuje się, że tylko 99 kobiet na 201 nie próbowało przekonać się jak przyspieszyć poród. Spośród 102, które próbowały, 87 wybrało chodzenie, 46 stosunek płciowy, 22 ostre jedzenie, 15 stymulację sutków, 5 środek przeczyszczający, 4 ćwiczenia, 2 akupunkturę, 1 masturbację i 1 suplementy ziołowe.

Niektóre z nich stosowały więcej niż jedną metodę na to, jak przyspieszyć poród. Żadna z badanych kobiet nie zadeklarowała stosowania głodówki lub lewatywy do wywołania porodu. Uczestniczki badania jako źródło informacji o sposobach na to, jak przyspieszyć poród, podały: rodzinę (41), przyjaciół (37), lekarza (26), internet (11), inne media (9), pielęgniarki (6). Tylko 46 kobiet powiedziało swojemu lekarzowi o tym, że próbują sprawdzić, jak przyspieszyć poród.

Schaffir twierdzi, że jedyną metodą, która może pomóc w wywołaniu porodu, jest stymulacja sutków. Prowadzi to bowiem do wydzielania hormonu – oksytocyny, która może wywołać skurcze macicy. Warto pamiętać, że tego typu skurcze macicy trudno jest kontrolować i w efekcie mogą być silniejsze niż potrzeba.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.