Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Do czego prowadzi nieleczony katar? Wyjaśniamy

Katar jest tak powszechną dolegliwością, że – o ile nie towarzyszą mu inne objawy – często go bagatelizujemy. A to błąd, bowiem przedłużający się stan zapalny błony śluzowej nosa może prowadzić do niebezpiecznych powikłań.

Zobacz film: "Jak pozbyć się kataru?"

1. Trzy rodzaje kataru

Są trzy główne rodzaje kataru – bakteryjny, wirusowy i alergiczny. Dwa pierwsze typy pojawiają się na skutek zakażenia błony śluzowej nosa wirusami bądź bakteriami – zwykle jako reakcja organizmu na oziębienie lub przegrzanie. Katar wirusowy poznajemy po tym, że  wydzielina z nosa jest  wodnisto-śluzowa, natomiast katar bakteryjny – po wydzielinie śluzowo-ropnej.

Obydwa powodują drapanie w gardle i nosie. Obu katarom może towarzyszyć też gorączka. Wspólnym objawem jest uczucie zatkania i obrzęk małżowin nosa, a także uczucie ogólnego rozbicia, ból głowy, czasem zawroty.

Przeczytaj także:

Z tych właśnie powodów katar należy leczyć, a dokładniej – pozwolić organizmowi zebrać siły do walki z nim. Należy też prawidłowo oczyszczać drogi oddechowe z wydzieliny. Dwie podstawowe zasady: zawsze wydmuchujemy nos w chusteczki lub ręczniki jednorazowe i natychmiast po oczyszczeniu nosa, wyrzucamy je i zasada druga: nigdy nie wydmuchujemy wydzieliny z dwóch dziurek naraz.

2. Powikłania nieleczonego kataru

Co może się stać, jeśli nie pozwolimy sobie na wypoczynek, nie będziemy oczyszczać nosa  i pozwolimy, żeby katar się przedłużał?

Następstwem kataru bakteryjnego i wirusowego mogą być: zapalenie spojówek, gardła, ucha środkowego, zatok przynosowych, krtani, tchawicy, oskrzeli, oskrzelików, a nawet zapalenie płuc.

Jak rozpoznać, że katar rozwija się, zamiast ustępować i przechodzi w jedną z wymienionych chorób?

Charakterystyczne dla zapalenia spojówek są przekrwione, łzawiące oczy. Dzieje się tak, ponieważ spojówki są bogato utkane naczyniami krwionośnymi, które pod wpływem stanu zapalnego znacznie się poszerzają i wypełniają. Konieczne jest leczenie specjalnymi kroplami – w cięższych przypadkach z antybiotykiem.

Pierwszym objawem zapalenia gardła jest ból przy przełykaniu. Innymi objawami mogą być: powiększone węzły chłonne, gorączka, kaszel wzmagający się przy głębokich wdechach. W zależności od nasilenia dolegliwości konieczne jest leczenie objawowe lub antybiotykoterapia.

Z kolei najbardziej charakterystyczną oznaką, że doszło do zaatakowania krtani jest utrata głosu. Zapalenie krtani może być bardzo groźne dla dzieci - w najgorszym wypadku może nawet dojść do uduszenia.

Uciążliwy ból głowy, nasilający się przy pochylaniu, jest z kolei oznaką, że doszło do zapalenia zatok. Leczenie tej dolegliwości jest długotrwałe, a raz zaatakowane zatoki, bardzo często powodują nawroty choroby.

Ból głowy a sposoby radzenia sobie z nim
Ból głowy a sposoby radzenia sobie z nim

Ból głowy może okazać się bardzo uciążliwy, jednak istnieją domowe sposoby na radzenie sobie z nim.

zobacz galerię

Zapalenie oskrzeli jest zakażeniem dróg oddechowych, przebiegającym z przekrwieniem i złuszczaniem się nabłonka oddechowego. Skutkiem tego jest intensywny kaszel, a także ogólne bardzo złe samopoczucie, gorączka, ból głowy.

Zapalenie płuc jest jedną z najgroźniejszych chorób układu oddechowego. Pojawia się kaszel połączony z bólem w klatce piersiowej, towarzyszy mu często wysoka gorączka i bardzo złe samopoczucie. Leczenie zawsze prowadzone jest na bazie antybiotykoterapii.

Ból ucha zwiastuje z kolei ostre zapalenie ucha środkowego  - w początkowej fazie można próbować je leczyć środkami przeciwzapalnymi, jednak jeśli jest to skutek przedłużającego się kataru, można podejrzewać, że doszło do infekcji baketryjnej i wtedy konieczny jest antybiotyk.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza