Trwa ładowanie...

Długotrwałe przeżycie z adiuwantem Ipilimumab w trzecim stadium czerniaka

Najnowsze wyniki opublikowane przez badaczy z Kopenhagi wskazują, że pacjenci chorzy na czerniaka w stadium trzecim żyją dłużej w porównaniu z grupą placebo, jeśli otrzymają leczenie uzupełniające z Ipilimumabem. „Po raz pierwszy udowodniono wyraźne korzyści dotyczące czasu przeżycia w leczeniu pacjentów” – powiedział główny badacz Alexander M.M. Eggermont, zauważając, że wcześniejsze próby leczenia uzupełniającego interferonem sugerowały poprawę przeżywalności, ale tylko w niektórych podgrupach pacjentów.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Odkryto terapię czerniaka, która wspomaga pokonać chorobę w trzecim stadium
Odkryto terapię czerniaka, która wspomaga pokonać chorobę w trzecim stadium (123RF)

"Proces stwarza wiele możliwości" - powiedział dr Olivier Michielin z Kliniki Onkologicznej w Szwajcarii.

"Była to pierwsza próba wykorzystania blokady kontrolnej w terapii adjuwantowej czerniaka. Efektem było zmniejszenie o 28 procent ryzyka zgonu, które jest statystycznie i klinicznie znaczące, a także wydłużenie przeżycia w ciągu pięciu lat o 11 procent” – dodaje.

"Jest to również ważne odkrycie naukowe" - skomentował dr Michielin. "Ipilimumab działa przez stymulowanie układu immunologicznego w stosunku do antygenów nowotworowych. W terapii adjuwantowej do tej pory nie było wiadomo, czy istnieje wystarczająca ilość antygenów do wywołania odpowiedzi" – dodaje.

W trzecim stadium czerniaka choroba jeszcze nie rozprzestrzenia się do odległych węzłów chłonnych lub innych części ciała. "Pomimo interwencji chirurgicznej, większość pacjentów w trzecim stadium czerniaka doświadcza nawrotu choroby i postępów nowotworu wraz z przerzutami, a to stanowi dowód na potrzebę wzmacniania terapii leczeniem uzupełniającym”  - wyjaśnia dr Eggermont.

Pięć objawów czerniaka, które często lekceważymy
Pięć objawów czerniaka, które często lekceważymy [7 zdjęć]

Czerniak to nowotwór wywodzący się z melanocytów, czyli komórek barwnikowych skóry. W większości przypadków

zobacz galerię

Poprzednie wyniki badań wykazały redukcję nawrotów dzięki leczeniu uzupełniającemu Ipilimumabem w trzecim stadium czerniaka i zostały zatwierdzone przez Administrację ds. Leków i Żywności ze Stanów Zjednoczonych. Nowe odkrycia zaprezentowane na kongresie pokazują poprawę przeżycia chorych.

Badania wykazały zmniejszenie o 28 procent względnego ryzyka zgonu wśród leczonych za pomocą terapii uzupełniającej Ipilimumabem oraz o 10 procent - ryzyka nawrotów choroby.

Dr Michielin wskazał, że interferon i pegylowany interferon zostały również zatwierdzone jako leczenie uzupełniające pacjentów. Jednak zasugerował, że wyniki obserwowane z zastosowaniem Ipilimumabu są lepsze niż interferonu i zauważył, że wzorzec reakcji jest zupełnie inny.

Leczenie Ipilimumabem największe korzyści przyniosło pacjentom z najbardziej zaawansowanym stadium czerniaka. Nieco mniej korzystny efekt obserwowano wśród pacjentów, u których nowotwór zajął od 1 do 3 węzłów chłonnych, a nie przynosi korzyści wśród pacjentów bez dotkniętych węzłów chłonnych.

Dr Michielin stwierdził: „To badanie stanowi ważny kamień milowy w leczeniu czerniaka. Wyniki te otwierają drzwi do innych badań opartych na kontrolowanej blokadzie choroby, aby spróbować poprawić szybkość leczenia w terapii adjuwantowej czerniaka, jak i innych chorób".

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza