Trwa ładowanie...

Długodziałające leki przeciwpsychotyczne (LAI) - nowoczesna i skuteczna alternatywa dla tradycyjnej terapii schizofrenii

Przyjmowane leków przeciwpsychotycznych to często podstawa leczenia schizofrenii
Przyjmowane leków przeciwpsychotycznych to często podstawa leczenia schizofrenii

Zobacz film: "Co wpływa na pewność siebie?"

Podstawą leczenia schizofrenii jest długotrwałe (czasem do końca życia) przyjmowanie leków przeciwpsychotycznych. Jest to kluczowa i jednocześnie najskuteczniejsza metoda terapeutyczna, eliminująca objawy psychotyczne (urojenia, omamy) jak i zapobiegająca nawrotom choroby.

spis treści

1. Leki klasyczne i atypowe

Leki przeciwpsychotyczne dzieli się na klasyczne (typowe; leki pierwszej generacji) i atypowe (leki drugiej generacji), które różnią się między sobą mechanizmem działania, a co za tym idzie wykazują odmienny wpływ m.in. na kontrolę objawów negatywnych, czy ryzyko wystąpienia niepożądanych objawów pozapiramidowych (w obu przypadkach leki atypowe wykazują korzystniejszy profil działania).

2. LAI - nowoczesna forma leczenia przeciwpsychotycznego

Powyższe grupy leków występują w formie tabletek, iniekcji domięśniowych i długodziałających zastrzyków. Długodziałające leki przeciwpsychotyczne zwane w skrócie LAI (od ang. long-acting antipsychotic injections) stanowią istotną alternatywę wobec tradycyjnego leczenia opartego o codzienne przyjmowanie leków doustnych.

Jedną z bezsprzecznych zalet LAI jest utrzymywanie przez tę grupę leków stabilnego poziomu substancji czynnej we krwi, co pozwala osiągnąć sukces terapeutyczny i zwiększa szansę na osiągnięcie długotrwałej remisji objawów chorobowych. Dodatkowo LAI pozwalają na prowadzenie kuracji w oparciu o możliwie najniższe dawki leku, co z kolei znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

3. LAI a poprawa współpracy z pacjentem

Zastosowanie długodziałających leków przeciwpsychotycznych oddala także niebezpieczeństwo związane z nagłym odstawieniem leku lub jego przedawkowaniem, a pacjentowi pozwala wyrwać się z codziennej rutyny związanej z obligatoryjnym przyjmowaniem określonej porcji tabletek. Ma to również bez wątpienia korzystny wpływ na poprawę współpracy z chorym (iniekcje wykonywane są 1-2 razy w miesiącu przez personel medyczny) a idąc dalej- pozwala na obniżenie napięcia i stresu towarzyszącego opiekunom pacjenta, zatroskanym o to, czy przyjmuje on przepisane środki zgodnie z zaleceniami. Zastosowanie LAI zwalnia najbliższych chorego z ciągłego przypominania o zażyciu konkretnej dawki leku i nieustannych, wyczerpujących negocjacji z pacjentem.

4. Skuteczna terapia w zasięgu ręki

Ponadto, ze względu na swój profil działania, LAI pozwalają na rozróżnienie pomiędzy brakiem odpowiedzi na dany lek, a brakiem odpowiedzi związanym z niesystematycznością w terapii środkami doustnymi, co z całą pewnością nie jest bez znaczenia dla uzyskania optymalnych, satysfakcjonujących założeń terapeutycznych i osiągnięcia długotrwałej remisji, także na poziomie funkcjonowania społecznego. Warto również zaznaczyć, że LAI pozwalają w znacznym stopniu na obniżenie ryzyka hospitalizacji, zmniejszają stopień niepełnosprawności i redukują niebezpieczeństwo samobójstwa. LAI to nowoczesna i skuteczna grupa leków przeciwpsychotycznych pozwalająca na realizację ponadstandardowych celów terapii jak np. przywrócenie funkcji społecznych i poznawczych.

Więcej na temat nowoczesnych form leczenia schizofrenii na stronie internetowej.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem zdrowiepsychiczne.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Dostępność do leków o przedłużonym działaniu
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza