Trwa ładowanie...

Dlaczego można żuć gumę maksymalnie przez 15 minut i tylko 2 razy dziennie? Ekspertka wyjaśnia (WIDEO)

Zobacz film: "Dlaczego żuć gumę maksymalnie przez 15 minut i tylko 2 razy dziennie? Ekspertka wyjaśnia"

Guma do żucia ma za zadanie przede wszystkim odświeżyć oddech. Specjaliści twierdzą, że sprzyja ona dodatkowo uspokojeniu i pomaga się skoncentrować.

Eksperci ostrzegają jednak, że niewłaściwe spożywanie może prowadzić do przykrych konsekwencji. Dlatego zaleca się, aby żuć ją maksymalnie przez 10-15 minut maksymalnie 2 razy dziennie. Skąd takie zalecenia? Guma do żucia ma wiele zalet.

Zbiera resztki pokarmu po posiłku oraz odświeża oddech. Przekształca pH naszej śliczny z kwasowej na obojętną i chroni przed próchnicą. Dodatkowo niweluje stres, poprawia koncentrację oraz pomaga obniżyć apetyt.

Dentyści zalecają ją stosować po posiłku. Oczywiście tylko te, które nie zawierają cukru. Niestety, żucie gumy może mieć także negatywne skutki dla naszego organizmu.

Profesor Ewa Iwanicka-Grzegorek z Katedry Stomatologii Zachowawczej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego powiedziała PAP. Dlaczego? Ekspertka wskazuje, że zbyt długie żucie gumy powoduje przeciążenie stawów skroniowo-żuchwowych.

Efektem tego będzie ból stawu lub głowy w okolicy skroniowej i czołowej. Notoryczne, zbyt częste i zbyt długie żucie gumy spowoduje przerost mięśni żwaczy oraz starcie zębów. Guma zatem z jednej strony pomaga utrzymać higienę jamy ustnej, z drugiej - żuta za długo może być niebezpieczna.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza