Trwa ładowanie...
Przeczytaj comiesięczny raport abcZdrowie
Temat miesiąca: WĄTROBA Czytaj więcej >

Dlaczego zdradzamy swoich partnerów?

Powszechnie uważa się, że problemy w związkach wynikają głównie z seksu, a osoba niezadowolona z małżeńskiego życia seksualnego lub niedopasowana seksualnie do swojego stałego partnera będzie oszukiwać i zdradzać. W rzeczywistości jednak nieudany seks jest tylko wierzchołkiem góry lodowej powodów, dla których ludzie decydują się na wejście w relację seksualną z innymi osobami.

Zobacz film: "Zdrada według Polaków"

spis treści

1. Jeśli nie seks, to co?

Badania psycholog Shirley Glass, która wykonała je na potrzeby swojej książki Not „Just Friends”: Rebuilding Trust and Recovering Your Sanity After Infidelity, wykazały, że spośród 210 niewiernych partnerów, z którymi pracowała, aż 82% rozpoczynało swoje romanse z ludźmi, których początkowo traktowali jako przyjaciół. W tym samym badaniu większość z nich zdecydowanie przyznało, że nie chodziło wcale o seks, a raczej o potrzebę więzi emocjonalnej z inną osobą. Bardzo rzadko dochodzi do zdrad w związkach szczęśliwych, w których partnerzy są ze sobą związani emocjonalnie i spełniają się w życiu. Kiedy jednak w związku jest coś nie tak, inne osoby stają się bardziej atrakcyjne. Doktor Glass przyznaje, że rozwój romansu rozpoczyna się początkowo bardzo niewinnie. Nowy przyjaciel partnera czy partnerki to początkowo zwykła znajomość, z czasem może przemienić się ona w silną więź emocjonalną i odskocznię od małżeństwa, w którym partnerzy czują się odrzuceni, odtrąceni i opuszczeni. Często rozwój takiej relacji jest niezamierzony przez żadną ze stron. Ludzie robią to bezwiednie i angażują się w znajomość, która stopniowo przekształca się w miłość, chociaż oboje nie zdają sobie z tego sprawy.

2. Czego brakuje w związkach dotkniętych zdradą?

Doktor Sue Johnson prowadziła przez ostatnie dziesięciolecia badania, które określiły naukowe rozumienie miłości oraz to, w jaki sposób praca, rutyna i relacje z innymi ludźmi mogą wpływać na małżeństwa. W swojej książce Love Sense: The Revolutionary New Science of Romantic Relationships doktor Johnson stworzyła definicję miłości. Rozróżniła miłość romantyczną i więź emocjonalną. Ta pierwsza jest powodowana drugą. Dlatego właśnie, jeśli w związku zabraknie więzi emocjonalnej, szukamy jej w relacji z kimś innym. Utrata więzi i bezpieczeństwa oraz poczucie odrzucenia sprawiają niekiedy prawie wyczuwalny ból, chociaż większość ludzi nie zdaje sobie z tego sprawy. W dzisiejszych czasach i współczesnych związkach zachowanie indywidualności i niezależności postrzegane jest jako zaleta. W rezultacie nie umiemy wyrażać swoich emocjonalnych potrzeb. Każdy potrzebuje odpowiedniej uwagi i możliwości rozwoju. Partnerzy muszą czuć, że są wartościowi i bezpieczni przy drugiej osobie. Jeżeli w codziennym życiu, obowiązkach i rutynie nie otrzymujemy zaspokojenia tych potrzeb od najbliższego człowieka, to zaczynamy go szukać u innych.

3. Jak zaradzić zdradzie?

Nieprawdziwe jest przekonanie, że w związkach, które trwają już bardzo długo, a partnerzy znają się jak łyse konie, problem zdrady nie jest obecny. Oparcie się pożądaniu i chęci rozpoczęcia relacji z inną osobą jest bardzo trudne, niezależnie od długości stażu małżeństwa. Aby zapobiec takiej sytuacji i nie pozwolić, by zdrada zagościła w waszym związku, musisz dać swojemu partnerowi poczucie spełnienia. Pary powinny pamiętać o ciągłym dbaniu o siebie nawzajem. Znajdźcie czas na otwarte rozmowy, szczerość i uczciwość. Nauczcie się też słuchać nawzajem nawet wtedy, gdy doświadczycie krytyki z ust partnera. Musicie mieć też pewność i zapewniać swoją drugą połówkę, że wasza relacja posiada wszelkie niezbędne składniki do tego, aby się rozwijać i uniknąć przykrego doświadczenia zdrady.

Staranie się o związek nie kończy się wtedy, gdy staniecie się mężem i żoną czy dziewczyną i chłopakiem. To proces, w trakcie którego poznajecie się nawzajem, dbacie o swoje potrzeby i rozwiązujecie problemy. Nieważne, czy jesteście razem 5 miesięcy czy 10 lat – codziennie musicie starać się o komfort wspólnego życia. Jeżeli jednak w waszym związku nie dzieje się najlepiej, a ty szukasz pocieszenia w ramionach innej osoby, to zastanów się, czy twój dotychczasowy partner zasługuje na tak bolesny cios, jakim jest zdrada. Musisz pamiętać, że nie każdy jest zdolny do wybaczenia.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Jakie kobiety zdradzają najczęściej?
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza