Trwa ładowanie...
Przeczytaj raport abcZdrowie
Temat miesiąca: Alkohol

Przyczyny powstawania żylaków w ciąży

Żylaki w ciąży to dolegliwość spowodowana wrodzoną słabością żył i zaburzeniami prawidłowego funkcjonowania zastawek żylnych. Choroba polega na utrudnionym odpływie krwi z kończyn dolnych. Silne zgrubienia pojawiają się wzdłuż linii żył, szpecą łydki, a co gorszą swędzą, bolą i mogą prowadzić do zakrzepów. Schorzenie może pojawić się już na początku ciąży. Dlaczego w w jej trakcie powstają żylaki oraz jak wygląda ich profilaktyka? Aby poznać odpowiedzi na te pytania, przeczytaj poniższy tekst.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Uczucie ciężkich nóg

Jeżeli mamy słabe mięśnie, mało się ruszamy i zastawki są uszkodzone, krew zaczyna się cofać, wzrasta jej ciśnienie, z coraz większą siłą naciska na ściany żył, które rozszerzają się i nie wracają do swego pierwotnego kształtu. Odczuwamy ciężkie, ołowiane nogi i opuchnięte wieczorem kostki. W czasie ciąży żylaki to problem, który dotyka ok. 40 proc. ciężarnych kobiet. Mogą się pojawić już na początku ciąży.

2. Przyczyny żylaków kończyn dolnych w ciąży

 • Predyspozycje genetyczne (jeśli twoja mama ma żylaki, wzrasta ryzyko, że pojawią się też u ciebie).
 • Nadwaga i spędzanie dużej ilości czasu w pozycji pionowej, stojącej oraz siedzącej.
 • Mało aktywny tryb życia, w którym nie ma miejsca na sport i ruch.
 • W czasie poprzednich ciąży występowały żylaki.
 • Wpływ hormonów, a szczególnie progesteronu, który ma działanie rozkurczające na włókna mięśni gładkich, powodując nie tylko zmniejszenie napięcia żył, ale i moczowodów oraz jelit.

3. Przyczyny żylaków pochwy w ciąży

Żylaki nóg to najczęstsza dolegliwość tego typu u kobiet w ciąży. Zdarza się, że mogą występować na wargach sromotnych i w pochwie oraz odbycie jako tzw. hemoroidy.

Przyczyny żylaków sromu w ciąży to mechaniczne uciski płodu na żyły miednicy. Ciężarna macica działa jak blokada, przyciskając żyłę dolną do kręgosłupa, przez co ulega ona poszerzeniu. Ponadto dochodzą zmiany w układzie krzepnięcia polegające na zwiększeniu lepkości krwi i krzepliwości, co może sprzyjać powstawaniu żylakom pochwy. Żylaki odbytu w ciąży związane są z anatomicznym przebiegiem naczyń w miednicy. Lewa żyła biodrowa krzyżuje od tyłu prawą tętnicę biodrową wspólną. Pojawiają się bolesne hemoroidy, które wymagają intensywnego leczenia.

4. Profilaktyka żylaków w ciąży

Leczenie przewlekłej choroby żylnej w ciąży jest ograniczone. Zdecydowanie nie zaleca się zabiegów operacyjnych na naczyniach krwionośnych u kobiet spodziewających się dziecka. Także leczenie farmakologiczne nie jest zalecane. Warto zadbać o odpowiednią dietę bogatą w błonnik i witaminę C. Brak rutyny w organizmie osłabia ścianki naczyń krwionośnych kobiety w ciąży.

 • Unikanie gorącej wody – jeżeli masz skłonności do żylaków, unikaj wysokiej temperatury. Gorące kąpiele, sauna, solaria powodują gwałtowne rozszerzenie naczyń krwionośnych i są szczególnie niewskazane w czasie ciąży.
 • Odpowiednia odzież – żylakom odbytu w ciąży i żylakom kończyn dolnych sprzyja uciskająca, krępująca odzież. W czasie ciąży zapomnij o ciasnych paskach, zrezygnuj z obcisłych majtek, pończoch i skarpetek.

Żylaki w ciąży mogą zniknąć po porodzie. Jeśli tak się nie stanie, a objawy będą się utrzymywać, należy skonsultować się ze specjalistą. Może on zalecić leczenie farmakologiczne. Nieleczone żylaki mogą być zagrożeniem dla naszego życia.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Przyczyny żylaków powrózka nasiennego
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza