Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Dlaczego stosowanie emolientów jest tak ważne w AZS?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy najpierw dowiedzieć się, czym tak naprawdę są emolienty i jaki jest mechanizm ich działania. Są to wszelkiego rodzaju preparaty (maści, kremy, balsamy, emulsje, mleczka itp.) służące do odpowiedniego natłuszczenia oraz nawilżenia skóry. Emolienty nie zawierają w swoim składzie czynnych substancji leczniczych, takich jak na przykład antybiotyki czy kortykosterydy, można je więc kupić w aptece bez recepty. Są cztery podstawowe zasady działania emolientów na skórę. Po pierwsze natłuszczają one skórę, tworząc na jej powierzchni warstwę „oleju”, która blokuje przezskórną utratę wody. Po drugie, wnikając głęboko w skórę, blokują kanały, przez które normalnie woda jest wydzielana na zewnątrz – skóra jest lepiej nawilżona. Dodatkowo działają jak „smary”, sprawiając, że skóra staje się gładka. Emolienty powodują również wchłanianie wilgoci z otoczenia, co sprawia, że skóra jest jeszcze lepiej nawilżona.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

1. Emolienty w leczeniu atopowego zapalenia skóry

Stosowanie emolientów ma kluczową rolę w przypadku osób o skórze szczególnie wrażliwej, na przykład chorych na atopowe zapalenie skóry. U osób tych stwierdza się wyraźnie zaznaczoną suchość skóry, uwarunkowaną m.in. wzmożoną przeznaskórkową utratą wody, zaburzonym funkcjonowaniem samej bariery naskórkowej oraz nieprawidłową przemianą nienasyconych kwasów tłuszczowych w skórze. Dlatego tak ważne dla skuteczności kompleksowego postępowania terapeutycznego w AZS jest odpowiednie nawilżanie i natłuszczanie skóry. Stosując odpowiednio dobrane emolienty, można zapobiec przeznaskórkowej utracie wody, dzięki czemu skóra pozostaje gładka, elastyczna, nie dochodzi do jej nadmiernego przesuszenia, które stanowi zagrożenie dla nadkażenia bakteriami czy grzybami.

Jak widać, stosowanie emolientów u osób z AZS wyraźnie poprawia komfort życia oraz sprawia, iż bardzo sucha i wrażliwa skóra atopowa odzyskuje swoją sprężystość, gładkość i ładny wygląd.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Kosmetyki do skóry atopowej
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza