Trwa ładowanie...

Dlaczego śródstopie boli – przyczyny, leczenie

Śródstopie to przednia część stopy, do której zalicza się stronę podeszwową, ale też grzbietową. Śródstopie jest częściej niż inna część stopy narażone na urazy, schorzenia ogólnoustrojowe, ale ból może też powodować styl życia. Statystyki wskazują, że częściej na ból śródstopia czy jego uszkodzenie narażone są kobiety.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

spis treści

1. Przyczyny bólu śródstopia

Śródstopie może bardziej boleć przy pracy, która wymaga częstego stania, na bolące śródstopie często narzekają kobiety w ciąży. Urazy śródstopia diagnozowane są przy intensywnym wysiłku, podczas uprawiania sportu np. przy sportach ekstremalnych polegających na znacznym obciążeniu stóp.

Gdy wiemy, że nasze przykładowo buty sportowe do biegania są niewygodne, wtedy możemy przygotować się do tego, że śródstopie może zacząć nas boleć.

Śródstopie może boleć z różnych powodów
Śródstopie może boleć z różnych powodów

Śródstopie może zacząć boleć, jeśli doszło do urazu kości dla przykładu skręcenia, zwichnięcia, złamania, albo stłuczenia stopy.

Śródstopie boli, kiedy pojawia się haluks, czyli duży palec mocno odchyla się w bok – paluch koślawy. Nie tylko haluks powoduje, że śródstopie boli, ponieważ taką dolegliwość może też powodować kontuzja stawu śródstopno–paliczkowego, płaskostopie czy ograniczenie zgięcia grzbietowego. Artretyzm również może powodować, że śródstopie boli.

To też warto wiedzieć

Dolegliwości śródstopia mogą być także przyczyną innych chorób. Śródstopie może boleć podczas chodzenia, ale wynika to z choroby ogólnoustrojowej dla przykładu przewlekłej niewydolności żylnej, alkoholizmu czy cukrzycy.

Kłopoty z chodzeniem mogą być skutkiem niedoboru witamin czy minerałów.

2. Leczenie bólu śródstopia

Oczywiście ból śródstopia może mieć wiele przyczyn i jest leczony pod ich kątem. Najczęściej na początku zanim zostanie rozpoznana przyczyna stosuje się domowe metody dla przykładu stosowane na śródstopie naprzemiennie okłady zimne i ciepłe.

Regularne okłady czy masaże strumieniami wody z prysznica może złagodzić dolegliwości. Jednak domowe sposoby mogą nie wystarczyć zwłaszcza, gdy śródstopie jest eksploatowane codziennie. Może warto zastanowić się nad tym czy nasze obuwie jest wystarczająco wygodne.

Przy intensywnym bólu można zażyć tabletki przeciwbólowe dostępne bez recepty.

W sytuacji, kiedy śródstopie nadal boli, a żadne sposoby nie przynoszą spodziewanych efektów należy udać się do specjalisty najlepiej do ortopedy. Lekarz powinien zlecić badanie RTG zwłaszcza, gdy jest podejrzenie złamania kości. Badaniem dopełniającym obrazu jest USG, czyli badanie ultrasonograficzne, dzięki któremu możliwa jest kontrola stanu miękkich tkanek.

Rozwiązaniem może być wkładka ortopedyczna albo stabilizator na stopę, który zapewni usztywnienie stopy. Śródstopie może przestać boleć dopiero po przejściu pełnej rehabilitacji opierającej się na specjalistycznych zabiegach rehabilitacyjnych dla przykładu po jonoforezie, ultradźwiękach, albo krioterapii, czyli leczeniem zimnem.

W sytuacji, kiedy śródstopie nie przestaje boleć nawet po zabiegach konieczny może być zabieg chirurgiczny.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza