Trwa ładowanie...
Przeczytaj raport abcZdrowie
Temat miesiąca: Alkohol

Dlaczego powinieneś przestać spać na prawym boku? Poznaj 5 powodów

Zły sen pozbawia nas dobrego samopoczucia i ładnego wyglądu. Powoduje rozdrażnienie i obniżenie sprawności. Wystarczająca ilość godzin snu, nie jest wszystkim, co zapewni nam dobry sen. Nie bez znaczenia dla funkcjonowania orgnizmu jest także pozycja, w której śpimy. Co się stanie, kiedy zaczniesz spać na lewym boku?

Zobacz film: "Najlepsze patenty na dobry sen"

1. Usprawni się praca twojego serca

Aorta jest tętnicą, która wygina się w lewo. Ponieważ opierasz się na lewym boku, w tej pozycji twoje serce nie musi pracować tak ciężko. Przepływająca krew wędruje z góry na dół, a nie jak w przypadku leżenia na prawym boku - ku górze. Jednym słowem, ułatwiasz temu organowi pompowanie krwi.

Umiejscowienie aorty
Umiejscowienie aorty (Wikipedia)

2. Poprawi się wypróżnianie

Jelito cienkie dostarcza do jelita grubego odpady przemiany materii za pomocą zastawki krętniczo-kątniczej, która znajduje się po prawej stronie ciała. Jelito grube z kolei, zaczyna się w prawej górnej części naszego brzucha, biegnie przez jego środkową część i kończy się okrężnicą.

Umiejscowienie jelita grubego w naszym ciele
Umiejscowienie jelita grubego w naszym ciele

Jeśli śpisz na lewej stronie, grawitacja usprawnia przesuwanie się resztek pokarmowych z jelita cienkiego do grubego. Warto także dodać, że śpiąc na lewym boku, kwasy żołądkowe nie przemieszczają się do przełyku - zmniejsza się ryzyko wystąpienia zgagi.

3. Przepływ limfy będzie sprawniejszy

Po lewej stronie naszego ciała znajduje się główna część układu limfatycznego, który odpowiada za przepływ limfy. Limfa to płyn tkankowy, który transportuje składniki odżywcze w naszym ciele. Śpiąc na lewym boku, ułatwiasz krążenie limfy, a tym samym transport składników w organizmie.

Spanie na lewym boku wspomaga funkcjonowanie organizmu
Spanie na lewym boku wspomaga funkcjonowanie organizmu (123rf)

4. Wspomożesz śledzionę

Po lewej stronie naszego ciała znajduje się śledziona, która bierze udział w tworzeniu limfocytów i odpowiada za filtrowanie krwi. Za sprawą naturalnej grawitacji, spanie na lewym boku ułatwi docieranie do śledziony płynów organizmu.

Lokalizacja śledziony
Lokalizacja śledziony (123rf)

5. A żołądek i trzustka...

...będą ci wdzięczne. Te dwa organy umiejscowione są po lewej stronie naszego ciała. Leżąc na tym boku, żołądek nie naciska na trzustkę i nie utrudnia jej pracy. Co więcej, enzymy produkowane w trzustce i soki żołądkowe, przepływają wtedy w spokojny sposób.

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza