Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Dlaczego mózgi kobiet lepiej sobie radzą z wielozadaniowością?

Żyjemy w czasach, które pozwalają nam połączyć dojazdy do pracy, z czytaniem książki i płaceniem za rachunki na naszych smartfonach. Ta zdolność do wykonywania wielu zadań, ustalania priorytetów i dostosowywania się do zmieniających się warunków może przyjść łatwiej kobietom niż mężczyznom.

Ostatnie badania w "Human Physiology" wykazały, że mężczyźni muszą wykonać więcej pracy umysłowej niż kobiety w przypadku wielozadaniowości.

"Nasze wyniki sugerują, że kobiety potrafią łatwiej niż mężczyźni przełączać uwagę, a ich mózgi nie muszą mobilizować dodatkowych środków, w przeciwieństwie do męskich mózgów" - mówi Swietłana Kuptsova, autor badania i pracownik Uniwersytetu Badań Narodowych Wyższej Szkoły Ekonomii Laboratorium Neurolingwistyki.

Poprzednie badania wykazały, że kobiety łatwiej niż mężczyźni wykonują kilka zadań i przełączają uwagę między nimi. Chociaż obie płcie zmagają się z manewrowaniem między priorytetowymi zadaniami, mężczyźni cierpią z tego powodu znacznie bardziej. Jednakże, zarówno kobiety, jak i mężczyźni zwalniali i popełniali więcej błędów, gdy przechodzili od zadania do zadania i starali się pracować szybciej.

Kobiety dużo lepiej radzą sobie z wieloma zadaniami niż mężczyźni
Kobiety dużo lepiej radzą sobie z wieloma zadaniami niż mężczyźni (123rf)

Naukowcy sugerują, że kobiety spędzają więcej czasu na planowaniu na początku pracy, podczas gdy mężczyźni są bardziej impulsywni i wykonują zadania zbyt szybko. Oznacza to, że kobiety są lepiej przygotowane, aby się zatrzymać i przeanalizować, co dzieje się w danej chwili w stresującej i skomplikowanej sytuacji.

Jednak Kuptsova i jej współpracownicy zauważyli, że nie można wyjaśnić, które obszary męskiego i żeńskiego mózgu reagują inaczej i dlaczego jest to tak niejasne.

W badaniu wzięło udział łącznie 140 zdrowych ochotników, w tym 69 mężczyzn i 71 kobiet w wieku 20 do 65 lat byli. Kuptsova i jej zespół poprosili uczestników, aby wykonali test, który wymagał przenoszenia uwagi między sortowaniem przedmiotów według kształtu (okrągłe lub kwadratowe) i numerów (jeden lub dwa), a pomiarów dokonywano losowo funkcjonalnym MRI.

Ponadto, przeprowadzono testy neuropsychologiczne, w tym D-KEFS Trail Making Test, który mierzy zdolność uczestników do przenoszenia uwagi i test Wechsler Memory Scale, który mierzy ich pamięć słuchową i wizualną.

ZOBACZ TAKŻE:

"Wiemy, że silniejsza aktywacja i zaangażowanie dodatkowych obszarów mózgu jest zwykle obserwowane u osób w obliczu złożonych zadań" - powiedział Kuptsova.

Różnice płci zauważono, gdy przyszło do aktywacji mózgu podczas przełączania zadań u uczestników młodszych niż 45 do 50 lat, natomiast u osób w wieku 50 lat i starszych nie wykazano żadnych różnic związanych z płcią w aktywacji mózgu lub szybkiego przełączania zadań.

Naukowcy zwracają uwagę, że u starszych mężczyzn i kobiet, począwszy od 45 roku życia u kobiet i 55 roku u mężczyzn, można zauważyć zwiększoną aktywację kluczowych obszarów w mózgu, i udało im się zmobilizować dodatkowe środki w mózgu.

15 sposobów na poprawę koncentracji w pracy
15 sposobów na poprawę koncentracji w pracy [15 zdjęć]

Wszystko, co robisz, może cię zainspirować do rozwoju. Z drugiej strony, możesz mieć własny wkład w

zobacz galerię

Różnica w czasie reakcji jest ledwo zauważalna w codziennym życiu. Jednak Kuptsova zauważa, że może to mieć znaczenie w bardzo stresujących sytuacjach lub w sytuacjach krytycznych, które wymagają częstego przełączania uwagi.

Obecnie amerykański psycholog Jerre Levy twierdzi, że mężczyźni zwykle mają lepsze umiejętności przestrzenne, a kobiety są lepsze w zadaniach związanych z mową ze względu na ewolucję i czynniki społeczne. Wcześniej ludzie spędzali czas na polowaniach, wymagających umiejętności przestrzennych, a kobiety były opiekunkami dla swoich dzieci, co gwarantuje dobre umiejętności komunikacyjne.

Te cechy przeżycia były przekazywane z pokolenia na pokolenie i mogą wyjaśnić, dlaczego istnieją te różnice między płciami w pracy wielozadaniowej.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza