Trwa ładowanie...

Dlaczego ładne, miłe kobiety zarabiają mniej pieniędzy niż mężczyźni?

Mężczyźni i kobiety mogą pracować w tym samym miejscu, mieć takie same kwalifikacje, a jednocześnie zarabiać inaczej. Różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn występuje praktycznie w każdym zawodzie, przy czym kobiety zarabiają  znacznie mniej pieniędzy. Jest też mniej prawdopodobne, że panie przebiją szklany sufit.

Teraz międzynarodowy zespół naukowców odkrył, dlaczego ładne, gustowne kobiety zarabiają mniej niż ich bardziej dominujące koleżanki i wszyscy męscy współpracownicy.

1. Kobiety nie proszą o podwyżki

"Odkryliśmy, że kobiety nie są świadome tego, że ponoszą karę za to, że są miłe" - mówi dr Michał Biron, autor badania, specjalista z Wydziału Biznesu i Administracji na Uniwersytecie w Hajfie.

Kobiety tracą na tym, że są miłe
Kobiety tracą na tym, że są miłe (123RF)

Niektóre kobiety wciąż boją się wykazywać cechy, które są przypisywane zwykle do stereotypowych cech męskich, co skutkuje niższą płacą

„Poprzednie badania wykazały, że większość kobiet waha się poprosić o podwyżkę lub awans. Mężczyźni cztery razy częściej niż kobiety proszą o wzrost płac, co może potencjalnie mieć efekt kuli śnieżnej. Na przykład, niewielki wzrost wynagrodzenia może oznaczać większe podwyżki w skali raku; jest możliwe, że większe roczne podwyżki i premie mogą mieć wpływ też na naszego nowego pracodawcę, który może zapytać, jaka była nasza ostatnia pensja” - mówi Linda Babcock z Uniwersytetu Carnegie Mellon.

Zazwyczaj kobiety nie myślą o dodatkowym wynagrodzeniu, a jeśli już to robią, uważają, że ten temat jest przytłaczający.

15 sposobów na poprawę koncentracji w pracy
15 sposobów na poprawę koncentracji w pracy [15 zdjęć]

Wszystko, co robisz, może cię zainspirować do rozwoju. Z drugiej strony, możesz mieć własny wkład w

zobacz galerię

W ostatnim badaniu opublikowanym w „The European Journal of Work and Organizational Psychology”,naukowcy odnotowali, że dominujące kobiety nie wycofują się ze swoich żądań i zarabiają lepiej niż ich bardziej potulne koleżanki. Zdaniem naukowców, te kobiety nie były "ukarane" za okazywanie cech, takich jak ekstrawersja i asertywność, które nie są zwykle związane z żeńskim stereotypem.

"Okazało się, że im bardziej dominująca w pracy jest kobieta, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że ktoś będzie pomniejszał jej status. Znaleźliśmy podobny wzór wśród mężczyzn - im bardziej mężczyzna  jest dominujący, tym większe prawdopodobieństwo, że będzie lepiej kompensowany” – mówi dr Renee De Reuver, autor badania, członek Departamentu Studiów nad Zasobami Ludzkimi na Uniwersytecie w Tilburgu w Holandii.

Zbiega się to z poprzednimi badaniami, która zajmowały się tym, jak typ osobowości wpływa na potencjał do zarabiania pieniędzy. Trzy czwarte osób reprezentujących typ Ekstrawertyk Percepcjonista Myśliciel Sędzia należy do grupy najlepiej zarabiającej.

10 najlepszych sposobów na relaks po pracy
10 najlepszych sposobów na relaks po pracy [11 zdjęć]

Kiedy wracasz do domu po pracy, najłatwiej rozsiąść się na kanapie przed telewizorem i do wieczora się

zobacz galerię

Niepokojące jest to, że nawet dominujące kobiety zarabiały mniej od "miłych facetów”.

2. Kobiety zaniżają swoje znaczenie w firmie

Aby przeanalizować to, co mężczyźni i kobiety myślą o swojej pozycji i wynagrodzeniu, naukowcy zbadali, jak dana osoba postrzega dopasowanie pomiędzy wykształceniem, doświadczeniem i wydajnością, z jednej strony, a dochodem i rangą z drugiej.

Obiektywnie, naukowcy przeanalizowali staż, edukację oraz dane dotyczące wydajności w stosunku do statystyk dochodów. W sumie wybrano losowo 375 mężczyzn i kobiet z holenderskiej korporacji, zajmującej się elektroniką.

Zobacz także

Niemal wszyscy pracownicy byli niezadowoleni ze stosunku pracy i wykształcenia, ale ładne kobiety uważały, że otrzymują zbyt wiele. Badacze nie mogli uwierzyć w kontrast pomiędzy niedominującymi kobietami i dominującymi, w ich różne postawy wobec płac.

"Dane pokazują, że miłe kobiety zarabiają najmniej. Znacznie mniej niż to, na co zasługują. Próbują one zracjonalizować całą sytuację, przez co jest mniej prawdopodobne, że będą miały odpowiednie wymagania w zakresie równego wynagrodzenia" – mówi prof Sharon Toker z Uniwersytetu w Tel Aviv.

W 2015 roku, kobiety pracujące w pełnym wymiarze czasu zarabiały jedynie 80 centów (3,3 zł) za każdego dolara (4,16 zł) zarobionego przez mężczyzn, a różnice w zarobkach kobiet i mężczyzn wynosiły 20 procent.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza