Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Diphergan - skład i działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Diphergan to lek wydawany w aptece wyłącznie po okazaniu ważnej recepty. Diphergan stosowany jest w dermatologii, wenerologii oraz w alergologii i chorobach płuc. Diphergan występuje pod postacią drażetek oraz jako syrop. Jedno opakowanie leku diphergan mieści 20 sztuk drażetek

Zobacz film: "Astma [Wirtualna Poradnia]"

spis treści

1. Skład leku Diphergan

Diphergan to lek przeciwhistaminowy, którego substancją czynną jest prometazyna, która działa przeciwalergicznie, uspokajająco i przeciwwymiotnie. Prometazyna dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, a maksymalne stężenie we krwi osiąga po około 2 godzinach od zażycia leku. Diphergan wydalany jest przez nerki w postaci metabolitów.

2. Wskazania leku

Diphergan stosuje się w objawowym leczeniu stanów alergicznych górnych dróg oddechowych i skóry włącznie. Wskazaniem do stosowania dipherganu jest także astma oskrzelowa, zmiany skórne o słabym nasileniu, pokrzywka, rumień, świąd różnego pochodzenia, reakcje anafilaktyczne, choroba posurowicza, obrzęk Quincke'go, choroba lokomocyjna. Preparat można podawać także wspomagająco pacjentom przed operacjami w celu uspokojenia.

3. Przeciwwskazania do stosowania leku Diphergan

Nadwrażliwosć lub uczulenie na jakikolwiek składnik leku jest przeciwwskazaniem do stosowania preparatu. Przeciwwskazaniem do stosowania dipherganu jest także śpiączka oraz depresja - niezależnie od jej podłoża. Leku nie należy stosować razem z inhibitorami MAO i przez okres 14 dni po zakończeniu ich stosowania. Leku diphergan nie należy stosować u dzieci do drugiego roku życia ze względu na możliwość zagrażającej życiu depresji oddechowej.

Astma (prezentacja edukacyjna)
Astma (prezentacja edukacyjna) [17 zdjęć]

Czym jest astma? Astma wiąże się z przewlekłym stanem zapalnym, obrzękiem i zwężeniem oskrzeli (dróg

zobacz galerię

Dipherganu nie należy stosować u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią, chyba że lekarz uzna to za absolutnie konieczne. Szczególną ostrożność w zażywaniu leku diphergan muszą wykazać osoby z z jaskrą; z padaczką (obniża próg drgawkowy); ze zwężeniem ujścia cewki moczowej; z przerostem gruczołu krokowego; z niedoczynnością wątroby; z niedrożnością odźwiernika dwunastnicy; z chorobą wrzodową żołądka; z astmą oskrzelową; z zapaleniem oskrzeli; z rozstrzeniem oskrzeli; z ciężką chorobą wieńcową; z niewydolnością nerek.

4. Dawkowanie Dipherganu

Dawkowanie każdego leku ściśle zleca lekarz w zależności od schorzenia i indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Podczas kuracji lekiem diphergan nie nalezy spożywać alkoholu. Nie należy także zwiększać przyjmowanych dawek, ponieważ nie zwiększy to skuteczności leku, a jedynie może negatywnie wpłynąć na zdrowie pacjenta.

Zobacz także:

5. Skutki uboczne leku

Podczas kuracji lekiem diphergan mogą wystąpić działania niepożądane. Do najczęściej występujących skutków ubocznych zastosowania leku diphergan zalicza się: nadmierna senność, zawroty głowy, bóle głowy, niepokój ruchowy, koszmary senne, zmęczenie i zaburzenia orientacji, splątanie, reakcje pozapiramidowe, zaburzenia widzenia, suchość w jamie ustnej, podrażnienie żołądka, zatrzymanie moczu, anoreksja, kołatania serca, hipotonia, arytmia, kurcze mięśni oraz ruchy głowy i twarzy przypominające tiki. Inne skutki uboczne zaobserwowano bardzo rzadko.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza