Trwa ładowanie...

Diety wegetariańskie korzystne dla zdrowia ludzi i dla dobra środowiska

Diety wegetariańskie są zdrowe dla ludzi w każdym wieku, a także przyczyniają się do ochrony środowiska, zgodnie z nową aktualizacją Akademii Żywienia i Dietetyki.

Badania wykazały, że wegetarianie mają zwykle mniejsze ryzyko otyłości i chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca typu 2, choroby serca i niektóre nowotwory. Dane te dotyczą także weganów, czyli tych, którzy nie unikają wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego.

Nowe badania mówią, że takie diety są przyjazne dla środowiska. Wykorzystują znacznie mniej zasobów, takich jak woda, paliwa czy nawozy. Dużo łatwiej jest otrzymać tą samą ilość np. fali niż wołowiny.

 „Dowody na to, że dieta wegetariańska jest dużo bardziej przyjazna planecie są znaczące i coraz trudniejsze do zignorowania” - powiedziała Susan Levin, jedna z autorek raportu i dyrektor edukacji żywieniowej na niekomercyjnym Komitecie Lekarzy w Waszyngtonie.

Dieta wegetariańska jest dobra dla naszego zdrowia i dla dobra naszej planety
Dieta wegetariańska jest dobra dla naszego zdrowia i dla dobra naszej planety (123rf)

Raport, wydany w grudniowym wydaniu „Journal of the Academy of  of Nutrition and Dietetics”  podkreślił kolejny punkt, a mianowicie to, że diety wegetariańskie mogą być zdrowe i bezpieczne dla osób w każdym wieku.

"Nikt nie powinien wątpić, że diety wegetariańskie są bezpieczne na wszystkich etapach życia, włącznie z czasem niemowlęcym, dziecięcym i okresem dorastania” - mówi Levin.

W rzeczywistości, badania pokazują, że dzieci na diecie wegetariańskiej jedzą więcej owoców i warzyw, a mniej słodyczy i słonych przekąsek. Są również mniej narażone na nadwagę lub otyłość.

Wyniki także stwierdzają, że wegetariańskie i wegańskie diety mogą być bezpieczne w czasie ciąży i laktacji. Diety te mogą być również dobre dla sportowców i osób w podeszłym wieku, jak stwierdza raport.

Ostatnie wytyczne dodały dietę wegetariańską do listy diet najzdrowszych planów odżywiania, według Connie Diekman, dyrektora żywienia na Uniwersytecie w Waszyngtonie.

Ważne jest, aby jeść pokarmy należące do różnych grup produktów spożywczych,  w tym pełne ziarna, fasolę, owoce i warzywa oraz orzechy i nasiona.

Wegetarianie i weganie muszą mieć na uwadze, że powinni uzyskać wystarczającą ilość niektórych składników odżywczych, takich jak witaminy B12, która występuje tylko w produktach zwierzęcych.

Według badań, weganie powinni przyjmować suplementację witaminy B12. Wegetarianie zazwyczaj także potrzebują uzupełnienia witaminy B12, ponieważ ich spożycie mlecznych produktów nie jest w stanie dostarczyć wystarczającej ilości składników odżywczych.

Ale Levin twierdzi, że witamina B12 jest jedynym suplementem, jakiego potrzeba weganom. Pozostałe składniki odżywcze bez problemu mogą czerpać ze swojej diety.

To jest sprzeczne z ogólnie przyjętym mitem, że wegetarianie nie są w stanie uzyskać wystarczającą ilość składników odżywczych, takich jak białko, wapń i żelazo, jak twierdzi Levin.

Jednak, w badaniu stwierdzono, że ważne jest, aby dokonywać mądrych wyborów żywnościowych, np. wiedzieć, że wapń z warzyw, takich jak kapusta, czy rzepa jest znacznie lepiej wchłaniany niż wapń z warzyw, które zawierają dużo szczawianu, takie jak szpinak.

Według Diekman, ludzie, którzy chcą przejść na dietę wegetariańską mogą skorzystać z pomocy wykwalifikowanego dietetyka.

A dla tych, którzy nie chcą zrezygnować z mięsa, zaleca się spożywanie więcej pokarmów roślinnych.

Ponadto, diety wegetariańskie są bardziej przystępne cenowo, opierają się na produktach dostępnych w lokalnych sklepach spożywczych.

"Jedzenie nie musi być zawsze świeże. Zawsze można używać warzyw z puszki i mrożonych” – mówi Levin.

Co do potencjalnych korzyści zdrowotnych, badania wykazały, że wegetarianie i weganie zwykle ważą mniej i mają niższy poziom cholesterolu niż mięsożercy. Często również mają mniejsze ryzyko wysokiego ciśnienia krwi, choroby serca, cukrzycy typu 2 i niektórych nowotworów, takich jak rak prostaty i przewodu pokarmowego.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza