Trwa ładowanie...

Dializa w domu

Dializa w domu to doskonałe rozwiązanie dla osób z niesprawnymi nerkami, oczekującymi na przeszczep. Do tej pory dializy znacznie ograniczały swobodę pacjenta, gdyż wymagały trzech wizyt w szpitalu w tygodniu. Teraz, dzięki wynalazkowi amerykańskiego producenta sprzętu medycznego, dializę można przeprowadzać, nie tylko nie wychodząc z domu, lecz także podczas snu.

spis treści

1. Zalety dializy w domu

Nowe urządzenie znacznie podniesie komfort życia pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek, odciąży również szpitale. Sprzęt do dializ w domu został zaprojektowany tak, aby mogła go obsługiwać jedna osoba – wygoda i oszczędność czasu jest tu podstawową przesłanką. Trzeba jednak pamiętać, że jest to rozwiązanie tylko dla tych pacjentów, którym wystarcza dializa otrzewnowa (taki rodzaj oczyszczania krwi, w którym nie jest ona wyprowadzana na zewnątrz organizmu. Jako błona półprzepuszczalna wykorzystywana jest tu otrzewna wyścielająca wnętrze brzucha). Tylko taką dializę można przeprowadzać w domu. Hemodializę, w której krew jest filtrowana poza organizmem, przeprowadza się zazwyczaj tylko w warunkach szpitalnych.

Zobacz film: "Jak długo trwa ból pooperacyjny?"

Pacjent poddawany dializie
Pacjent poddawany dializie

Głównym zadaniem dializy jest usunięcie szkodliwych składników z krwi pacjenta.

zobacz galerię

2. Zalety sprzętu do dializ w domu

Samodzielnie przeprowadzona dializa podczas snu, jest nie tylko bezpieczna, lecz także atrakcyjna dla pacjentów ze względu na swobodę, jaką oferuje. Na przewlekłą niewydolność nerek cierpią często ludzie młodzi i aktywni, którzy czas dotąd przeznaczany na dializy chętnie spożytkują inaczej. Nowością jest też to, że urządzenie do dializ w domu jest małe i poręczne, mieści się na nocnej szafce, nie wymaga zasilania elektrycznego ani igieł. Można je nawet zabrać w podróż.

Urządzenie jest na razie dostępne w Stanach Zjednoczonych (pod nazwą Libertyn Cycler), ale ułatwienie życia pacjentom skazanym na dializy to jeden z głównych trosk współczesnej nefrologii, można więc spodziewać się postępu w tej dziedzinie także w Europie.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Dieta w chorobach nerek
Dializa w domu
Dializa w domu
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza