Trwa ładowanie...

Diagnostyka astmy

Avatar placeholder
05.09.2013 14:40

W celu postawienia właściwej diagnozy lekarz na początku przeprowadzi wywiad z pacjentem, tzn. szczegółowo wypyta go o objawy, dokładnie osłucha plecy (pole nad płucami i oskrzelami).

spis treści

1. Zmiany w płucach

Astma charakteryzuje się zmianami osłuchowymi pod postacią świstów głównie w czasie wydechu, furczeniami (gdy w drogach oddechowych zalega wydzielina) oraz wydłużoną fazą wydechu. Ponadto w celu postawienia właściwej diagnozy konieczne będzie też wykonanie dodatkowych badań stosowanych przy astmie.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

2. Spirometria

Spirometria pozwala określić czynność płuc i oskrzeli. Polega na pomiarze ilości wdychanego i wydychanego powietrza oraz szybkości jego przepływu w drogach oddechowych. Większość chorych na astmę ma prawidłowy wynik spirometrii. U niektórych chorych udaje się potwierdzić w spirometrii skurcz oskrzeli. Dochodzi wówczas do zmniejszenia wydechowej objętości płuc.

3. Próba rozkurczowa

Może także zostać zlecona próba rozkurczowa (po podaniu leku rozszerzającego oskrzela). W próbie tej sprawdza się, czy oskrzela reagują na lek w odpowiedni sposób, tzn. czy ulegają rozszerzeniu i czy poprawia się pojemność wydechowa. W przypadku prawidłowych wyników wykonuje się próby prowokacyjne, czyli sztuczne wywołanie napadu skurczu oskrzeli poprzez wziewne podanie metacholiny lub histaminy. To, co charakterystyczne, to zmienność czynności układu oddechowego w ciągu doby (wahania przepływu mogą przekraczać 20 proc.). Zmienność tą pacjent może rejestrować samodzielnie za pomocą pikflometru, który jest prosty w obsłudze i można go kupić w aptece.

4. RTG płuc i gazometria

Zdjęcie RTG pacjenta z zapaleniem płuc
Zdjęcie RTG pacjenta z zapaleniem płuc

Strzałka A wskazuje poziom płynów w klatce piersiowej, jest mniejsza przez nacisk wywołany przez płyny

zobacz galerię

Prześwietleni e wykonuje się celu wykluczenia innych schorzeń. Warto zwrócić uwagę, że u chorych na astmę badanie to wychodzi prawidłowo.

Gazometria i pulsoksymetria to badania krwi, które pokazują, w jakim stopniu hemoglobina jest nasycona tlenem, pozwalają one określić skuteczność wymiany gazów w układzie oddechowym. Wykonuje się je często w przypadku astmy ciężkiej, a także w czasie zaostrzenia choroby.

Jest to badanie poziomu przeciwciał, których wzrost jest charakterystyczny dla chorób alergicznych.

Opisane badania ułatwią lekarzowi rozpoznanie choroby – mogą potwierdzić astmę. Niestety nie wykluczą choroby, ponieważ większość astmatyków ma prawidłową spirometrię, RTG oraz gazometrię. Czyli są chorzy na astmę i mają prawidłowe wyniki ww. badań. Występowanie typowych dla astmy objawów najczęściej wystarcza do postawienia diagnozy. Badania warto wykonać, aby wykluczyć inne choroby powodujące duszność i kaszel.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Badania diagnostyczne w astmie
Diagnostyka astmy
Diagnostyka astmy
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza