Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Diagnostyka autyzmu - choroba, rozpoznanie

Autyzm jest schorzeniem, które dotyka wielu aspektów życia pacjentów. Niestety nieleczony powoduje, że funkcjonowanie w społeczeństwie staje się trudne, zarówno dla osoby chorującej jak i dla osób, które muszą współegzystować z chorym człowiekiem. Diagnostyka autyzmu to praca lekarza psychiatry i psychologa. Jakie są możliwości diagnostyki autyzmu?

Zobacz film: "Pierwsze objawy autyzmu"

spis treści

1. Diagnostyka autyzmu – choroba

Aby mówić o diagnostyce autyzmu należy najpierw przyjrzeć się samej chorobie. Autyzm jest zaburzeniem w wyniku którego dochodzi do nieprawidłowego funkcjonowania chorego w społeczeństwie. Przyczyny autyzmu mogą brać swój początek już w czasie okresu ciąży.

Utrudnione jest nawiązywanie relacji interpersonalnych oraz komunikacji międzyludzkiej. Autyzm jest klasyfikowany jako zaburzenie neurorozwojowe, a pierwsze objawy mogą wystąpić u kilkunastomiesięcznego dziecka. Z tego powodu ważne jest, aby podjąć odpowiednie kroki i rozpocząć terapię autyzmu tak wcześnie jak to możliwe.

Autyzm jest chorobą na całe życie
Autyzm jest chorobą na całe życie (123RF)

Należy jednak podkreślić, że pomimo zastosowania diagnostyki autyzmu i prowadzenia terapii jest to choroba na całe życie. Ważnym aspektem jest jednak fakt, że objawy autyzmu mogą mieć różne nasilenie – od bardzo dyskretnych po silnie nasilone – z tego względu ważna jest także diagnostyka różnicowa autyzmu i branie pod uwagę również innych chorób, które mogą prezentować podobne objawy.

2. Diagnostyka autyzmu – rozpoznanie

Diagnostyka autyzmu rozpoczyna się w dużej mierze w momencie, kiedy rodzice zaniepokojeni są nieprawidłowym i nietypowym zachowaniem swojej pociechy. Z tego względu bardzo dużą rolę w diagnostyce autyzmu odgrywa wywiad lekarski, który przeprowadzony jest z rodzicami.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Lekarz obserwuje także samo dziecko i sprawdza czy rozwój i jego zachowanie jest adekwatne do wieku. Ocenie podlega między innymi rozwój motoryczny, emocjonalny, a także oceniana jest komunikatywność dziecka. Często nieoceniona może okazać się pomoc lekarzy wielu specjalności takich jak pediatra, neurolog czy też laryngolog.

Biorąc pod uwagę diagnostykę różnicową autyzmu, lekarz może także zlecić podstawowe badania takie jak morfologia krwi, badanie moczu oraz przeprowadzenie szczegółowych badań neurologicznych – jednak decyzja, które badania warto wykonać zależy od lekarza prowadzącego.

Poznaj powody, przez które twoje dziecko nie może spokojnie spać w nocy
Poznaj powody, przez które twoje dziecko nie może spokojnie spać w nocy [10 zdjęć]

Rzadko kiedy zdarza się, żeby noworodek spokojnie przespał całą noc. Przez pierwsze dwa miesiące niemowlęta

zobacz galerię

Z uwagi na trudności życia codziennego z jakimi spotyka się dziecko chorujące na autyzm (w późniejszym okresie również dorosły człowiek) warto podjąć wczesną diagnostykę autyzmu i wdrożyć odpowiednie leczenie. Terapia autyzmu może opierać się na kilku aspektach. Leczenie farmakologiczne jest możliwe, jednak bardzo dużą rolę w diagnostyce autyzmu odgrywa odpowiednia terapia psychologiczna, a także odpowiednia edukacja chorych.

Warto jednak zaznaczyć, że z uwagi na zmienność nasilenia objawów odpowiednie leczenie autyzmu będzie różnie wyglądało u różnych pacjentów. Z tego względu konieczne jest prowadzanie wczesnej i efektywnej diagnostyki autyzmu, która szybko doprowadzi do postawienia odpowiedniego rozpoznania i wdrożenia leczenia.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza