Trwa ładowanie...

Dermatoskopia - zastosowanie, przebieg

Dermatoskopia (inaczej mikroskopia powierzchni skóry lub mikroskopia epiluminescencyjna) jest całkowicie bezpiecznym, nieinwazyjnym i bezbolesnym badaniem, pozwalającym oceniać zmiany skórne pod kątem ich złośliwego rozrostu. Badanie dermatoskopii wykonuje lekarz dermatolog w swoim gabinecie przy użyciu urządzenia zwanego dermatoskopem. Jest to rodzaj mikroskopu, który przyłożony do skóry pozwala na obejrzenie zmian pod dziesięciokrotnym powiększeniem. Dermatoskopia ma wiele zastosowań, ale jej głównym celem jest diagnozowanie czerniaka skóry i odróżnienie go od łagodnych znamion barwnikowych.

Zobacz film: "Na czym polega dermatoskopia?"

spis treści

1. Dermatoskopia - zastosowanie

Dermatoskopia, jak już wspomniano, ma głównie zastosowanie w diagnostyce czerniaka skóry. Jest to najbardziej niebezpieczny nowotwór skóry, który szybko daje przerzuty. Dlatego tak ważna w przypadku czerniaka, podobnie jak w przypadku innych nowotworów, jest jak najszybsza diagnoza i podjęcie działań terapeutycznych w postaci chirurgicznego wycięcia zmiany z marginesem tkanek zdrowych i przesłania jej do badania histopatologicznego.

Dermatoskopia pomaga w wykryciu znamion barwnikowych podejrzanych o nowotworowy charakter, które makroskopowo, czyli „na pierwszy rzut oka” niczym się nie różnią się od pozostałych. Poza tym, przy użyciu dermatoskopu można różnicować znamiona barwnikowe (które mogą stanowić punkt wyjścia dla rozwoju czerniaka) od innych, podobnych w wyglądzie, ale całkowicie niegroźnych zmian skórnych, takich jak brodawki łojotokowe czy naczyniaki. Dermatoskopia może być również wykorzystywane do diagnozowania zakażenia świerzbem, oglądania trzonu włosa czy oceny łożyska naczyniowego wału paznokciowego w kolagenozach (układowe choroby tkanki łącznej o podłożu autoimmunologicznym, domena reumatologii).

Czy to czerniak? Rozpoznaj zmiany na swojej skórze
Czy to czerniak? Rozpoznaj zmiany na swojej skórze [6 zdjęć]

Czerniak to rak skóry, który, jeśli nie zostanie usunięty w odpowiednim czasie, gdy jest jeszcze mały,

zobacz galerię

2. Dermatoskopia - przebieg

Dermatoskopia nie wymaga przygotowań ze strony badanego. Przed dermatoskopią nie trzeba wykonywać żadnych wcześniejszych badań laboratoryjnych. Przed przystąpieniem do dermatoskopii należy poinformować lekarza:

  • o tym, które zmiany skórne budzą nasz niepokój;
  • o czasie występowania danej zmiany skórnej (czyli od kiedy zmiana obecna jest na skórze);
  • o tempie powiększania się zmiany;
  • o barwie zmiany skórnej w momencie pojawienia się czy ewentualnej zmianie jej barwy w czasie;
  • o bolesności lub świądzie zmiany;
  • o ewentualnym sączeniu lub podkrwawianiu zmiany;
  • o występowaniu czerniaka czy innych chorób nowotworowych w rodzinie.

Sama dermatoskopia jest krótka i zupełnie bezbolesna. Lekarz dermatolog przykłada do skóry dermatoskop i dokładnie ogląda zmianę. Dermatoskopia trwa około kilkunastu minut, a jej wynik ma formę opisu. Wartość diagnostyczna dermatoskopii zależy w dużej mierze od doświadczenia osoby je wykonującej.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Nie istnieją żadne zalecenia dotyczące zachowania pacjenta po dermatoskopii, brak też powikłań.

Dermatoskopia może być wykonywana wielokrotnie u tego samego pacjenta, u pacjentów w różnym wieku (nie ma granic wiekowych), nawet u kobiet w ciąży. Choroby skórne, a zwłaszcza czerniak, mogą mieć poważny przebieg i konsekwencje, dlatego warto regularnie oglądać swoją skórę i w razie zmian budzących niepokój (zwłaszcza tych dużych, nieregularnych, postrzępionych, zmieniających kolor, kształt, powiększających się lub podkrwawiających) jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Warto dodać, że do dermatologa konieczne jest posiadanie skierowania.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Lek. Izabela Lenartowicz
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza