Trwa ładowanie...

"Depresja. Jak pomóc sobie i bliskim" - poradnik

Coraz więcej osób zmaga się obecnie z depresją. Pierwsze symptomy choroby to zwykle poczucie beznadziei, utrzymujący się przez długi czas smutek oraz niechęć do podjęcia jakichkolwiek działań. Spadek nastroju i złe samopoczucie nie muszą jednak oznaczać depresji. Z myślą o osobach, które podejrzewają tę chorobę u swoich bliskich powstał poradnik „Depresja. Jak pomóc sobie i bliskim”. Jest to książka, po którą warto sięgnąć także wtedy, gdy sami mamy wrażenie, że dopadła nas depresja.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści
  Jak pomóc sobie i bliskim w depresji? - okładka
  Jak pomóc sobie i bliskim w depresji? - okładka

  Poradnik wskazuje sposoby na wyjście z depresji. Dowiemy się z niego, jak pomóc sobie lub bliskim.

  zobacz galerię

  W poradniku przedstawiono szczegółowy opis przyczyn oraz objawów depresji. Dorota Gromnicka, autorka książki, wyjaśnia trudności w rozpoznawaniu i leczeniu tej choroby. Poradnik pokazuje rolę wsparcia bliskich, umiejętności wyrażania emocji i poczucia własnej wartości w procesie leczenia depresji. W książce znajduje się test predyspozycji, tabele emocji oraz liczne ćwiczenia w postaci pytań, za pomocą których można w obiektywny sposób ocenić własny stan psychiczny. Analiza przypadków i konkretne przykłady pomagają czytelnikowi w ustaleniu, czy racjonalizacja, czarnowidztwo, wyolbrzymianie lub wyparcie nie przeszkadzają mu w terapii depresji. Autorka zwraca uwagę również na depresję u najbliższych. Doradza, jak pomagać chorym i zachęcać ich do podjęcia leczenia. W poradniku zawarte są specjalne arkusze, dzięki którym można zidentyfikować alarmujące symptomy depresji. Ponadto dzięki książce „Depresja. Jak pomóc sobie i bliskim” można zapoznać się z relacjami osób, którym udało się pokonać depresję.

  Poradnik Doroty Gromnickiej trafia w Samo Sedno, ponieważ:

  • przedstawia przyczyny depresji – jakie są początki choroby i dlaczego jej leczenie nie jest łatwe,
  • pokazuje, w jaki sposób można rozpoznać symptomy depresji u kogoś bliskiego lub u siebie przy pomocy ćwiczeń, schematów i przejrzystych tabel,
  • uczy, jak okazywać wsparcie chorym na depresję,
  • prezentuje wypróbowane i efektywne metody leczenia depresji,
  • pokazuje, jakie czynniki mogą utrudniać powrót do zdrowia,
  • pomaga odzyskać kontrolę nad swoim życiem i uniknąć nawrotu choroby.

  Dorota Gromnicka jest psychologiem oraz doświadczoną psychoterapeutką. Studiowała na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, UKSW w Warszawie i Uniwersytecie La Sapienza w Rzymie. Jest absolwentką Szkoły Psychoterapii (podejście integracyjne). Zajmuje się psychoterapią grupową i indywidualną w Warszawskim Ośrodku Psychoterapii i Rozwoju „Strefa Zmiany”.

  Samo Sedno jest serią nowoczesnych poradników trafiających w przysłowiowe samo sedno. Seria obejmuje pozycje o różnorodnej tematyce, na przykład parentingowej, biznesowej i psychologicznej.

  Więcej informacji na stronie internetowej Samo Sedno.

  Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

  Polecane dla Ciebie
  Komentarze
  Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
   Pomocni lekarze
   Szukaj innego lekarza