Trwa ładowanie...

Depresja atypowa

Depresja atypowa jest jednym z najbardziej powszechnych typów depresji. Jest atypowa, ponieważ wiele jej objawów jest odwrotnych do objawów wielkiej depresji. Na przykład osoby cierpiące na ten typ depresji są w stanie zmierzyć się ze światem zewnętrznym i sprawiać wrażenie, że wszystko jest w porządku. Osoby dotknięte tym typem depresji potrafią cieszyć się z dobrych wiadomości, ale reagują bardzo źle na najmniejszą krytykę lub przeciwność losu. Nastrój osoby chorej na depresję atypową zależy zatem od bieżących wydarzeń dobrych i złych, którym musi stawić czoło. Według niektórych naukowców depresja atypowa może być związana z problemami z tarczycą.

spis treści

1. Przyczyny depresji atypowej

Depresja atypowa zazwyczaj jest spowodowana uczuciem odrzucenia, na przykład po rozstaniu z partnerem/partnerką, po kłótni z przyjacielem lub z powodu problemów w pracy. Inne czynniki sprzyjające pojawieniu się depresji atypowej to:

Zobacz film: "Depresja w chorobach neurologicznych"

 • przypadki depresji w rodzinie,
 • nierównowaga hormonalna,
 • stresujące wydarzenia,
 • ciąża,
 • przewlekłe choroby (choroby serca, cukrzyca).

2. Objawy depresji atypowej

Pierwsze objawy depresji atypowej to wzmożony apetyt i nadmierna senność, w przeciwieństwie do objawów wielkiej depresji, która charakteryzuje się utratą wagi i bezsennością. Główne objawy depresji atypowej to:

 • nadmierna senność,
 • ogólne zmęczenie, nawet po przespanej nocy,
 • uczucie ciężkich nóg,
 • wzmożony apetyt (ciastka, cukierki, słodycze),
 • wahania wagi,
 • nadmierna wrażliwość na odrzucenie i krytykę w relacjach społecznych.

3. Leczenie depresji atypowej

Wydaje się, że antydepresanty typu IMAO pozwalają na skuteczniejsze leczenie depresji atypowej, jednak skutki uboczne tych leków oraz ścisła dieta, której wymagają, stanowią poważne niedogodności w ich stosowaniu. Ze względu na działania niepożądane tych leków antydepresyjnych, psychoterapia pozostaje najczęściej stosowaną formą leczenia depresji atypowej. W tym przypadku zaleca się bardziej konsultację z psychiatrą niż z lekarzem ogólnym. Psychiatra będzie w stanie określić typ depresji oraz jej stopień zaawansowania. Leczenie depresji jest różne w zależności, czy jest to depresja atypowa, wielka depresja czy depresja dwubiegunowa.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Depresja maniakalna
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza