Trwa ładowanie...

Dentysta rozpozna groźną chorobę. Objawy cukrzycy widoczne w jamie ustnej

Cukrzyca to groźne i złożone schorzenie metaboliczne. Jednak przez długi czas może pozostawać niewykryta, a tym samym – powodować powolną degradację wielu narządów. Niektóre z symptomów choroby mogą się ujawnić w czasie wizyty u stomatologa.

spis treści

1. Cukrzyca a metabolizm kości

Badania wskazują, że nawet połowa diabetyków może mieć osteoporozę, czyli chorobę, która dotyka układu szkieletowego. W jej przebiegu zmniejsza się gęstość kości i dochodzi do zaburzenia ich spójności. Skutkiem tego jest zwiększona podatność na złamania. We wczesnym stadium choroba ta nie daje żadnych objawów, ale można ją podejrzewać, sprawdzając stan uzębienia.

Zobacz film: "Ukryta cukrzyca. Uważaj na te objawy"

Stan jamy ustnej może wiele powiedzieć na temat ogólnego stanu zdrowia
Stan jamy ustnej może wiele powiedzieć na temat ogólnego stanu zdrowia (Getty Images)

Badanie opublikowane we "Frontiers in Endocrinology" wskazuje, że wśród powikłań cukrzycy związanych z zaburzeniami kostnymi, takimi jak osteoporoza i pozostałe rodzaje osteopatii cukrzycowej, są jeszcze inne, takie jak utrata zębów. Wskutek erozji kości wyrostka zębodołowego (ale też części kości żuchwy i szczęki) może dojść do odczuwania rozchwiania zębów, a w dalszej perspektywie czasu u diabetyka może dojść właśnie do wypadania zębów.

Co istotne, rozpad tkanki kostnej w obrębie wspomnianego już wyrostka zębodołowego może wiązać się z trudnościami w zastąpieniu własnych zębów implantami.

Natomiast nieleczona hiperglikemia sprzyja tworzeniu się stanów zapalnych w jamie ustnej – także wokół implantów zębowych.

2. Cukrzyca – objawy widoczne w jamie ustnej

Wynikające z osteoporozy problemy z zębami dotyczą zazwyczaj nieleczonej, długo niediagnozowanej cukrzycy lub zdiagnozowanej, ale nieprawidłowo leczonej. Są jednak także symptomy choroby na wczesnym etapie. One także są mało charakterystyczne.

Które dolegliwości jamy ustnej mogą oznaczać konieczność wizyty u diabetologa?

  • zapalenie przyzębia (potocznie zwane paradontozą) – objawiające się krwawieniem dziąseł jest szóstym najczęstszym powikłaniem cukrzycy,
  • kandydoza – czyli zapalenie grzybicze jamy ustnej, objawiające się m.in. pieczeniem,
  • obecność trudno gojących się ranek w obrębie jamy ustnej,
  • suchość w ustach,
  • utrata smaku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza