Trwa ładowanie...

Dental Button - sposób na walkę z dentofobią

Badania dowodzą, że ponad połowa Polaków panicznie boi się dentysty. Zazwyczaj źródłem strachu są złe doświadczenia wynikające z wizyt w poprzednich latach u stomatologa i ból, którego się doświadczyło. Dentofobia na którą cierpi tak dużo osób, jest zmorą dentystów w całej Polsce już od wielu lat. Strach przed wizytą u specjalisty niejednokrotnie doprowadza do fatalnego stanu uzębienia i prowadzi do kosztownego leczenia.

1. Lepiej jest z kobietami

Większość pacjentów zgłasza się do dentysty zazwyczaj w chwili, kiedy doświadcza bólu, a niejednokrotnie takiego, który jest już nie do zniesienia. Lepiej jest z kobietami, które mimo dentofobii przychodzą do gabinetu, ponieważ zdają sobie sprawę z konieczności wizyt. Panowie odbywają je niestety raz na kilka lat, czego efektem jest zazwyczaj konieczność przeprowadzenia kosztownego i długiego leczenia, które wzmacnia w pacjentach strach przed wizytą u stomatologa.

2. Teraz pacjent może kontrolować wiertło

Na Śląsku pojawiło się rozwiązanie nazywane Dental Button, które ma zapewnić pacjentom komfort podczas wizyty u stomatologa. Podczas zabiegu pacjent może wcisnąć specjalny przycisk, który trzyma cały czas w ręce, wstrzymując pracę wiertła w momencie silnego lęku lub bólu.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Kiedy po raz pierwszy przyprowadzić dziecko do dentysty?"

Wiele osób w fotelu przeżywa stres, który może być porównywalny z lękiem wysokości i innymi fobiami. Dentofobii towarzyszą szybkie bicie serca, skurcze mięśni, problemy z oddychaniem, a nawet halucynacje. Z Dental Button w ręce pacjent dzięki psychicznemu komfortowi cały czas kontroluje zabieg i w każdej chwili może go przerwać.

Z rozwiązania Dental Button korzystają już gabinety w Nowym Jorku, Detroit i Los Angeles oraz śląski gabinet stomatologiczny. Naciśnięcie guzika przez pacjenta w trakcie zabiegu zatrzymuje pracę wiertła lub skalera ultradźwiękowego, który usuwa kamień nazębny.

3. Komfort pacjenta

Takie rozwiązanie daje pacjentom panowanie nad tym, co dzieje się podczas zabiegu, ale też nad stomatologiem, który niejednokrotnie postrzegany jest jako źródło bólu. Zdaniem twórców narzędzia, wręczenie Dental Button redukuje znacznie stres przez tworzenie w podświadomości pełnej kontroli nad powstawaniem bólu, który jest podstawą dentofobii. Sam przycisk pełni zazwyczaj rolę psychologiczną, a pacjenci rzadko z niego korzystają - wystarczy im sama świadomość władzy nad tym, co robi dentysta z zębami.

4. Inne sposoby walki z dentofobią

Gabinety stomatologiczne w walce z dentofobią stawiają na nowoczesne rozwiązania, dając pacjentom możliwość wyboru spośród komputerowego znieczulenia The Wand, które jest całkowicie bezbolesne, stosowania gazu rozweselającego, czy nawet leczenia zębów w narkozie.

Dodatkowym udogodnieniem w klinikach stomatologicznych jest możliwość relaksowania się podczas zabiegu przy ulubionej muzyce czy filmie. Najważniejsze w walce z dentofobią jest zrozumienie, że nowoczesna stomatologia udostępnia szereg rozwiązań, które sprawiają, że wizyta staje się przyjemnością, a nie koniecznością.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Lek. dent. Wojciech Fąferko
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza